IBM Şirketi Veri Depolama Konusunda Bir İlke İmza Attı

IBM şirketi, 330 terabaytlık sıkıştırılmamış bir veriyi küçük bir alana sığdırıp dünya rekorunu da kırmayı başarmış bir halde.

IBM Şirketi Veri Depolama Konusunda Bir İlke İmza Attı
IBM Şirketi Veri Depolama Konusunda Bir İlke İmza Attı Mahmut Şahan
Bu içerik 423 kez okundu.

IBM şirketi, 330 terabaytlık sıkıştırılmamış  bir veriyi küçük bir alana sığdırıp dünya rekorunu da kırmayı başarmış bir halde. 

IBM, 330 terabayt (TB) sıkıştırılmamış veriyi ya da başka bir deyişle 330 milyon kitabı avuç içine sığacak boyutlardaki bir kartuşa sığdırarak dünya rekoru kırmayı başardı.

Prototip püskürtülmüş manyetik teyp üzerindeki inç başına 201 gigabit kayıt, ticari teyp sürücülerinde şu an kullanılan alan yoğunluğundan 20 kat fazla olarak belirtiliyor. Alan kayıt yoğunluğu, belirli bir yüzey alanına depolanabilen bilgi miktarı olarak açıklanabilir.

Teyp sürücüler, 60 yıldan uzun süre önce keşfedilmiş ve daha çok vergi dokümanları ile sağlık kayıtlarını tutmak üzere kullanılmıştı. IBM’in ilk teyp ünitesinin sadece 2 megabayt tutabilen yarım inç genişlikte makaralara sahip olduğunu düşündüğümüzde, nereden nereye gelindiğini görmek mümkün. İlk olarak Sony Storage Media Solutions tarafından geliştirilen manyetik teybin hala ne kadar işlevsel olduğu da bir kez daha gözler önüne serilmiş durumda.

Yeni manyetik teyplerin günümüz ticari modellere göre biraz daha maliyetli olacağı ancak daha yüksek kapasite potansiyelinin terabayt başı maliyetiyle oldukça çekici olacağına inanılıyor.

ıbm veri veri depolama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi