İKMİB MEDİKAL SEKTÖRÜ GELECEK ARAŞTIRMASI BAŞARIYLA TAMAMLANDI!

Kimya sektörünün küresel pazarlarda lider olması hedefiyle çeşitli organizasyonlar düzenleyen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), 23-24 Aralık 2017 tarihleri arasında yaklaşık 60 sektör temsilcisinin katılımıyla düzenlediği “Medikal Sektörü Gelecek Araştırması” organizasyonuyla sektörün problemlerine çözüm aradı.

İKMİB MEDİKAL SEKTÖRÜ GELECEK ARAŞTIRMASI BAŞARIYLA TAMAMLANDI!
İKMİB MEDİKAL SEKTÖRÜ GELECEK ARAŞTIRMASI BAŞARIYLA TAMAMLANDI! Nehir Karakoçak
Bu içerik 626 kez okundu.

1991 yılından bu yana, ihracat operasyonları konusunda 10 binden fazla üyeye hizmet veren ve üye firmaların global pazarlarda lider olması hedefiyle çeşitli organizasyonlar düzenleyen İKMİB, düzenlediği uluslararası fuarlar, ticaret ve alım heyetleri organizasyonları ile kimya ihracatçılarının yeni pazarlara ulaşmasında önemli rol oynuyor.

 

Bu kapsamda İKMİB, katma değeri en yüksek alt sektörlerinden medikal sektörünün problemlerine etkili çözüm bulmak amacıyla “Medikal Sektörü Gelecek Araştırması” etkinliğini gerçekleştirdi. İstanbul’da 23-24 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen organizasyonda sektörün önde gelen aktörleri bir araya geldi. Sektör firmalarının yanı sıra MASSİAD, DİŞSİAD, TÜMDEF, OSTİM Medikal Kümelenme, İSEK, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, T.C. Gümrük Bakanlığı ve T.C. Ekonomi Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı çalıştaya yoğun ilgi gösterildi.

 

Çalıştay süresince “Bölgesel ve küresel düzeyde meydana gelen ekonomik ve politik gelişmeler ve sektörümüz üzerindeki etkileri nelerdir, uluslararası ticarette karşılaşılan yurtiçi ve yurtdışı sorunlar nelerdir, sektörümüzün ortak sorunlarını dikkate aldığınızda bu sorunlar gücümüz çerçevesinde hangi yeni çözüm önerileri ile aşılabilir ya da tamamen kaldırılabilir?” gibi sorulara verilen farklı yanıtlarla medikal sektörü için önemli gelişmeler kaydetme yolunda adımlar atıldı.

 

Medikal sektöründe ABD birinci sırada

Çalıştayın açılışında konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, dünyadaki medikal sektörü hakkında bilgi vererek, “Tıbbi cihaz ve medikal sektörü, genel anlamda dünyada hızlı bir dönüşüm geçirerek eskiye oranla daha çok bilgi ve sermaye yoğun bir sektör olma yolunda ilerliyor. Sektörde 2016 yılında dünyada 228 milyar dolar üretim yapıldı ve bu üretim değerinin 102 milyar doları ABD’de gerçekleştirildi. Ardından gelen Çin toplam üretimin yüzde 12,8’ini (29 milyar dolar) yaparken, Almanya 26 milyar dolar değer üreterek toplam üretimin yüzde 11’ini gerçekleştirdi. Türkiye ise tıbbi ve cerrahi cihaz üretiminin yüzde 0,5’ini gerçekleştirdi ve ülkemizin üretim değeri ise 1,2 milyar dolar oldu” diye konuştu.

 


Türkiye’de Medikal Sektörü


Türkiye’deki medikal sektörüyle ilgili bilgi veren Akyüz, “Medikal sektörü ihracatımız 2013 yılında 484.3 milyon dolar seviyesindeyken 2016 yılında 516.3 milyon dolar seviyelerine çıktı. Yine 2016 yılında en çok ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla Almanya (38,3 milyon dolar), Çin (35,8 milyon dolar), Irak (24,1 milyon dolar), Hollanda (20,8 milyon dolar), Fransa (19,4 milyon dolar) ve Azerbaycan (18 milyon dolar) olarak kayıtlara geçti. 2016 ithalat verilerine baktığımızda ise ülkemiz ithalatında ön plana çıkan ülkelerin ABD (567 milyon dolar), Almanya (461 milyon dolar), Çin (444 milyon dolar), İtalya (173 milyon dolar), Japonya (156 milyon dolar) ve Malezya (120 milyon dolar) olduğunu görüyoruz” dedi.

 

 

İKMİB Medikal Sektörü 2018 Planlanan Faaliyetleri


İKMİB’in medikal sektörüne yönelik 2018 yılında gerçekleştirmeyi planladığı faaliyetleri arasında 5 Mart’ta “Africa Healthcare Week ile eş zamanlı İlaç Medikal Dişçilik Sektörel Ticaret Heyeti”, 11 Nisan’da “CMEF” milli katılım organizasyonu, 22 Mayıs’ta “Hospitalar” milli katılımı, 21 Haziran’da “Medicare Taıwan” milli katılımı, 29 Ağustos’ta “Medical Fair Asia” milli katılımı, 3 Eylül’de “CPHI MENA” milli katılımı, 9 Ekim’de “CPHI WORLDWIDE” milli katılımı ve 12 Kasım’da “MEDICA” fuarı milli katılım organizasyonu bulunuyor.

 

 

AFRICA HEALTHCARE WEEK İLE EŞ ZAMANLI İLAÇ MEDİKAL DİŞÇİLİK SEKTÖREL TİCARET HEYETİ

STH

05.Mart.18

08.Mart.2018

İLAÇ, MEDİKAL, DİŞÇİLİK

LONDRA

CMEF

MİLLİ KATILIM

11.Nis.18

14.Nis.18

MEDİKAL

ŞANGHAY

HOSPITALAR

MİLLİ KATILIM

22.May.18

25.May.18

MEDİKAL

SAO PAULO

MEDİCARE TAIWAN

MİLLİ KATILIM

21.Haz.18

24.Haz.18

MEDİKAL

TAİPEİ

MEDİCAL FAIR ASİA

MİLLİ KATILIM

29.Ağu.18

31.Ağu.18

MEDİKAL

SİNGAPUR

CPHI MENA

MİLLİ KATILIM

3.Eyl.18

5.Eyl.18

İLAÇ

ABU DABİ

CPHI WORLDWIDE

MİLLİ KATILIM

9.Eki.18

11.Eki.18

İLAÇ

MADRİD

MEDICA

MİLLİ KATILIM

12.Kas.1

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi