Influencer Marketing Ajansı

Gün geçtikçe daha çok duyulmaya başlanan bir kavram hali gelen, pazarlama trendinin yeni hali olan, marka ve ürünler için sunduğu avantajlar ile sektörün mercek altına aldığı influencer marketing bu yükselişine hız kesmeden devam ediyor.

Influencer Marketing Ajansı
Influencer Marketing Ajansı Tugrul Demir
Bu içerik 721 kez okundu.

 

Gün geçtikçe daha çok duyulmaya başlanan bir kavram hali gelen, pazarlama trendinin yeni hali olan, marka ve ürünler için sunduğu avantajlar ile sektörün mercek altına aldığı influencer marketing bu yükselişine hız kesmeden devam ediyor. Peki her alanda karşılaşılan bu influencer marketing ne demektir? Bu kavramı tanımlamak gerekirse; bir marka, ürün veya hizmetin internet aracılığı ile kişiden kişiye aktarılması sonucu oluşan bir pazarlama stratejisidir. Genel anlamda düşünülürse sosyal medya ünlüleri (fenomenleri) aracılığı ile markanın tanıtılmasıdır. Neden Influencer marketing kullanmalıyız? sorusunun cevabı ise markanın ya da ürünün doğru ve potansiyel müşterilere aktarılmasında doğru bir influencer seçimi yapılmasıyla potansiyel müşteri ve elde edilecek gelirde artışlar sağlanabilir. Çünkü geleneksel reklamlara göre influencer marketing sistemi oldukça gelişmekte ve geleneksel reklamlar etkilerini git gide kaybetmektedir.

Nasıl Yapılır?

Örneğin bir gezgin kanalı ya da blog sayfasına sahip bir kişiye havayolu şirketlerinden kendi markalarının yapmış olduğu indirim ve uçuş noktaları hakkında sizin bir tanıtım yapmasını isteyebilir. Bu iş bazında ele alınacak olursa sağlam ve başarılı bir influencer marketing örneğidir. İşleyiş bu örneğe benzer yürür.

Türkiye’de Influencer Marketing

Ülkemizde de başarılı ve güzel işler yapan birçok sosyal medya fenomeni bulunuyor. Influencer marketing türkiye olarak ele alırsak birçok youtube, instagram, blogger gibi fenomenler ciddi markalar ile influencer anlaşmaları imzalayarak başarılı işlere imza atıyor. Influencer marketing türkiye olarak her ne kadar gelişmekte olan bir sektör olsa da azımsanmayacak seviyede influencer ve anlaşma imzalayan markalar vardır.

Doğru İstatistik ve Influencer Marketing

Doğru ve profesyonel işler ortaya konularak yapılan çalışmalarda, ulaşılması hedeflenen müşteri kitlesinin iyi belirlenmesi, yapılan çalışmanın tabiri caizse reklam kokmaması, tanıtılacak marka ve sosyal medya platformunun karşılıklı olarak uyumlu bir şekilde belirlenmesi gibi birçok madde influencer marketing çalışmasını doğrudan etkiler. Influencer marketing’i doğru şekilde yapmış olan şirketlerin ortalamalara göre yaklaşık 3 kat daha fazla geri dönüş oranları sağlamışlardır. 2015 yılında global çaptaki bir araştırma kurumunun yaptığı araştırmalar sonucu geri dönüş ortalamalarının 6,85 $ çizgisinden 9,60 $ sınırına çıktığı gözlenmiştir. Yani kampanya sonucunda oluşan etkilerin büyük artışlar yarattığı ve markaların bu konu ile ilgili daha fazla bilinçlendiği söylenebilir.

Neden Popüler ve Etkili?

-İnsanlar bilgisayar, telefon vb. akıllı cihazlar üzerinden günde ortalama 100 dakikalarını sosyal medya üzerinde geçiriyor. Sosyal medya ya da internet sayfaları üzerinden karşılarına çıkabilecek reklamları engelleseler bile kimse influencerlara bir engel koyamıyor. Bu sayede adblock engelleri sorunu çözümlenmiş oluyor.

-Seyahat, fotoğrafçılık, moda, makyaj, yaşam vb. sayısız konuda birçok influencer var. Bu sayede markalar kendi sundukları ürün alanında takipçilere sahip influencerlarla çalışarak ulaşmak istediği tüketiciyi doğrudan yakalayabiliyor.

-Küçük bütçeler ile olsa bile doğru influencer marketing kampanyaları ile büyük çapta işler yaparak sermayeleri büyük şirketler haline gelebiliyor. Yani az maliyet ile çok başarı sağlanıyor.

Doğru bir şekilde yapılması sonucu şirketler influencer marketing ile başarılı bir şekilde ilerleyebilmeleri mümkün. Yaşanılan döneme en iyi biçimde adapte olan bu pazarlama modeli, özgün, uygun ve güven üzerine kurulu olması sonucunda hızla büyümek isteyen markalara büyük fırsatlar sunuyor.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi