İnternet Üzerinde Hiçbir Şekilde İz Bırakmadan Dolaşabilirsiniz

İnternet üzerinde kim olduğunuzu ve de konumunuzu göstermeden tam olarak nasıl dolaşabilirsiniz? Bu detaylar haberimizde.

İnternet Üzerinde Hiçbir Şekilde İz Bırakmadan Dolaşabilirsiniz
İnternet Üzerinde Hiçbir Şekilde İz Bırakmadan Dolaşabilirsiniz Mahmut Şahan
Bu içerik 663 kez okundu.

İnternet üzerinde kim olduğunuzu ve de konumunuzu göstermeden tam olarak nasıl dolaşabilirsiniz? Bu detaylar haberimizde.


Bugün gelmiş olduğumuz dönemde web üzerinde onlarca izleyicinin ve de günlük girdilerin arasında iz bırakabilmeden dolaşmak, fazlası ile zor. Firmalar  bizim hakkımızda bütün  her şeyi öğrenip, toplamış oldukları verileri reklamcılara satabilmek amacıyla her şeyi yapmaktalar. Gizlenmek amacıyla ise kullanabileceğiniz bazı seçenekler mevcut. Bu belirtilen yöntem ve  de araçların hiç bir tanesinin izlenmenizi %100 oranında engelleyeceğinin bir garantisi bulunmuyor, fakat yapabilecekleriniz ise  şu an itibariyle bunlardan ibaret bir durumda.

A. GİZLİ MODU KULLANABİLİRSİNİZ

Her  bir tarayıcı, bir türde gizli mod ile gelmekte. Gizli mod içerisinde ziyaret etmiş olduğunuz web siteleri ve 
 de aramalar geçmişinizde hiç bir şekilde kaydedilmiyor (arama gerçekleştirmeden önce Google üzerinde oturum açar iseniz, bu yaptığınız aramalar Google hesabınız içerisinde tutuluyorda olabilir).

Gizli moddan çıkmış olduğunuzda cookie'ler ve öteki yerel izleme verileri de hemen siliniyor. Yani gizli moddayken ziyaret etmiş olduğunuz bir web sitesini daha sonrasında normal sekmede yeniden açarsanız, site bir önceki ziyaretinizi hiç bir şekilde bilmiyor (oturum açmadı iseniz).

Gizli moddaki gezintinizi  ise bilgisayarı kullanan öteki kişilerden saklamak amacı ile kullanabilirsiniz. Fakat gerçektende iz bırakmamak amacı ile değişik bir yöntem kullanmanız gereklidir..

B- VPN KULLANABİLİRSİNİZ

İnternet üzerinde kim olduğunuzu belirtmeden dolaşmanın en iyi ve etkili yolu ise, VPN kullanmaktan geçmekte. Bilgisayarınıza girerek çıkan verileri şifrelediğinden  dolayı özellikle  de herkese açık Wi-Fi noktaları içerisinde VPN kullanmanın bir yararı var.

C- TOR  & TAILS OS KULLANABİLİRSİNİZ

Tor Browser ise, VPN stilinde birkaç özellik ile geliyor ve de bağlantınızı dünya üstünde birkaç nokta üzerinden sağlamakta. Bu şekilde izlenmeniz fazlası ile zorlaşıyor fakat oluşan yavaşlığa da katlanmanız gerekli (hiçbir yerde kesinlikle oturum açmamaya tekrardan dikkat etmelisiniz.).

internet tor vpn
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi