iOS 10.3 Güncellemesi Sonrası İzinsiz 911 Servisleri Aramayacak

Aslında Türkiye'de olan iPhone kullanıcılarını pek kapsamasa da büyük bir güvenlik açığı iOS 10.3 sürümüyle engellendi. Günümüzde iOS 11 öncesi çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Ana güncellemeye adım adım yaklaşan Apple nihai sürüm öncesi önemli sayılan bir güvenlik zafiyetini önledi.

iOS 10.3 Güncellemesi Sonrası İzinsiz 911 Servisleri Aramayacak
iOS 10.3 Güncellemesi Sonrası İzinsiz 911 Servisleri Aramayacak Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 604 kez okundu.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir 911 hadisesi Apple tarafından öğrenildiği an çalışmalara başlanmış. Meetkumar Hiteshbai Desai isimli bir kullanıcı zararlı bir kod dizinini bir linkin içine gizleyerek Twitter üzerinden servis etti. Buradan başlayan çember ise o kadar büyüdü ki linke tıklayan insan sayısı günden güne binlere ulaştı.

Her tıklayan kullanıcının iPhone'u otomatik olarak 911'i aramaya başlıyordu. Aynı zamanda bunun bir sınırı yoktu. O andan itibaren sürekli bir arama söz konusuydu. Akıllara Safari tarayıcısının sonsuz sekme açan virüs sorununu getirmiş olsa da bu sorun çok daha kısa sürede engellendi.

Apple yaptığı duyuruda mevcut güncelleme sayesinde 1.000'in üzerinde aramaya sahne olan 911 servisi düzenlendi dedi. Artık iPhone'lar üzerinden devamlı arama işleminin yapılması engelleniyor. Aynı şekilde kullanıcılar için ek güvenlik paketleriyle mevcut önlenen bağlantılar gözden geçirilmiş.

Yenilikler elbette dikkat çekiyorken bu tip güvenlik adımlarının ayrıca söz konusu olduğunu söylemek istiyoruz. Safari sekmelerinin pop için kullanılması, 911 aramaları ve diğer yönlere aramaların sınırsız olarak tekrar edilmesi gibi problemlerin çözümü sağlanmış oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi