iOS 11 İşletim Sistemli Cihazların Çok Daha Güvensiz Olduğu Açıklandı

Apple şirketinin Eylül ayı içerisinde yayınlamış olduğu iOS 11 sürümüyle beraber gerçekleştirdiği değişiklikler iOS cihazları da saldırganlara karşı çok daha savunmasız bırakmış oldu.

iOS 11 İşletim Sistemli Cihazların Çok Daha Güvensiz Olduğu Açıklandı
iOS 11 İşletim Sistemli Cihazların Çok Daha Güvensiz Olduğu Açıklandı Mahmut Şahan
Bu içerik 783 kez okundu.

Apple şirketinin Eylül ayı içerisinde yayınlamış olduğu iOS 11 sürümüyle beraber gerçekleştirdiği değişiklikler iOS cihazları  da saldırganlara karşı çok daha savunmasız bırakmış oldu.

Bir iPhone telefonunda özel verilere erişmek amacıyla 2 tane engeli geçmek gerekli. Cihazın kilitle ilgili şifresini ve de yedekleme şifresini aşabilmek. Rus asıllı güvenlik firmalarından ElcomSoft’a bakılırsa Apple şirketinin iOS 11 sürümünde şifreli olan iOS yedeklemelerini koruma şeklinde gerçekleştirdiği değişiklikler aygıtları belirli saldırı çeşitlerine karşı çok daha savunmasız bırakmış oldu.

Anahtar zincirinin verilerini içermekte olan şifrelenmiş bir yedekleme, telefonun sahibinin tarafından kullanılmakta olan herhangi bir  tane hesaba, uygulamanın verisine ve daha çoğuna basit bir şekilde erişmenize imkan tanır. Bu sebeple güvenlik ekipleri ya da saldırganlar cihazın kendi şifrelerinden çok yedekleme şifrelerine yoğunlaşıyor.

iOS 11 sürümünden önce iTunes için şifrelenmiş bir yedekleme gerçekleştirdiyseniz bu yedeklemeyi korumakta olan şifre bilgisayarı değiştirmiş olsanız bile sürekli kullanılabilir. Bunu değiştirebilmek ya da kaldırmak amacıyla kesinlikle şifreyi bilmeniz gerekli. Aksi durumda cihazı fabrika ayarlarına döndürmekten farklı bir çareniz kalmıyor.

iOS 11 sürümüyle beraber bu durumda değişmiş oldu. Mevcut  durumdaki şifreyi değiştiremezsiniz, fakat sıfırlayabilir ve de daha sonrasında, seçmiş olduğunuz yeni bir şifre ile yeni bir tane yedekleme gerçekleştirebilirsiniz. Özel verilerinize erişebilmek amacıyla yeni şifreyi de kullanabilirsiniz.

Apple şirketi cihazın şifresini kullanmakta olan herkesin cihaza yasal bir şekilde erişimi bulunduğu görüşünü de göz önüne almış bir halde. Bu nedenle yeni durum yedekleme parolasını unutmuş olanlara ve cihazının şifresini aile üyeleriyle paylaşmış olan kişilere yardımcı olabilecek.

ElcomSoft şirketi, Apple şirketinin bu  gerçekleştirdiği değişikliğinin saldırganların yedeklere ulaşma konusunda işlerini basitleştirdiğini düşünmekte. Bu nedenle en azındanda  cihazın güvenliği amacıyla kolay kolay kırılması çok zor bir şifre belirlenmesinin gerekli olduğu uyarısını yapmakta.

apple ios 11 elcomsoft
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi