iPhone'un Kamera Uygulamaları Sizi Gözetlemekte Mi?

Google şirketi, sizden kamera izni almakta olan herhangi bir tane iPhone uygulamasının sizi gizli bir şekilde izleyebileceğini kanıtlayıp ortalığı tamamen karıştırmış bir halde.

iPhone'un Kamera Uygulamaları Sizi Gözetlemekte Mi?
iPhone'un Kamera Uygulamaları Sizi Gözetlemekte Mi? Mahmut Şahan
Bu içerik 870 kez okundu.

Google şirketi, sizden kamera izni almakta olan herhangi bir tane iPhone uygulamasının sizi gizli bir şekilde izleyebileceğini kanıtlayıp ortalığı tamamen karıştırmış bir halde. Google şirketinin mühendislerinden Felix Krause, iOS içindeki endişe vermekte olan bir gizlilik ayarının kesinlikle çaktırmadan sizin fotoğraf ile videolarınızı çekebilecek olduğunu ifade etmekte.

Krause ayrıca, kamera iznini vermenin uygulamanın cihaza ait hem ön hem ise arka kamerasına erişmesini sağlamakta olduğunun altını çizmekte. Bunun sayesinde uygulamanın ön planda yer aldığı her an fotoğraf çekimi ve de video kaydı gerçekleştirebilmesi, bu içeriği hemen karşı tarafa yükleyebilmesi, gerçek zamanlı bir yüz algılamayı çalıştırabilmesi ve de yüz ifadelerini okumasının olanaklı duruma geldiği belirtmekte. Bütün bu sürecin  tamamen sessiz, ışıksız ve de LED’siz olabiliyor olması ve bunun aslında bir hata değil özellik olması ise ayrıca çok can sıkıcı.

Öte yandan, bu izinlerden faydalanmayı isteyen herkesin kullanıcıları bulabiliyor olması, cihaz sahibinin mevcut durumdaki fotoğraflarını görebiliyor olması ve hatta tuvaletteyken bile öteki insanların sizi görebilmesi ve de bunu başkalarının görebilecek olduğu şekilde paylaşması gibi olasılıklardan da bahsedilmekte. Kullanıcıların da bunu önlemek amacıyla yapabileceği çok az şeyin bulunduğu belirtiliyor. Öte taraftan, hiçbirinin kullanıcı deneyimi amacıyla olumlu sonuç ortaya koymayacak olduğu da vurgulanmakta. Kullanıcılardan yapabilecek olduğu şeylerden bir tanesi kameralarınızı kapak ile örtmek veyahut bütün uygulamaların kamera erişimlerini pasif duruma getirmek şeklinde önerilmekte.

Mühendis ise, bu konuyla alakalı bir şekilde Apple ile iletişime geçmiş ve de yapılabilecekler ile ilgili ipuçlarını sunmuş. Çözüm olarakta, kamera izinlerinin geçici bir duruma getirilmesi veyahut en azından cihaz kayıt yaptığı esnada kullanıcıyı uyarabilecek göstergeler eklenecek olması önerilmiş.

Bakalım Apple şirketi bunları dikkate alıp kamera uygulamalarının izinleri ile ilgili bir değişiklik yapmaya gidecek mi?

iphone kamera uygulama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi