Işık İle Ultrasonun Birleşiminden Yeni Bir Görüntüleme Birimi Üretildi

Geliştirilen yeni görüntüleme birimleri teknolojiyi kapsadığı kadar diğer sektörleri de ilgilendiriyor. Hatta bu aşamada sağlığımızı etkileyen önemli gelişim süreçlerinden söz etmekte mümkün. Işık ve Ultrason'un bir arada çalıştığı, ses dalgalarının verimliliğini ön plana çıkaran bir görüntüleme sistemi geliştirildi.

Işık İle Ultrasonun Birleşiminden Yeni Bir Görüntüleme Birimi Üretildi
Işık İle Ultrasonun Birleşiminden Yeni Bir Görüntüleme Birimi Üretildi Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 774 kez okundu.

SIP-PACT ismi verilen yeni görüntüleme sistemi kısa vadede hastanelerde ciddi teşhislerde kullanılmaya başlanabilir. Açılımı Tek İmpluslu Fotoakustik Bilgisayarlı Tomografi olarak geçen bu sistem Duke Üniversitesi tarafından hummalı bir çalışmanın ürünü. İlk testlerde kullanılan küçük hayvanlarda olumlu sonuçlar alınmış.

Ancak projenin başlangıç aşaması ufak tutulduğundan ötürü şu an için bir insanın iç organlarını ya da vücudunun yapısını görüntülemek pek mümkün değil. Daha doğrusu insan saçının tek bir telinin içini görüntüleyebileceğimiz SIP-PACT sistemine şu anda sahibiz. Ancak tüm vücudumuzu kapsayacak bir görüntüleme birimi şu an için mevcut değil.

Buna karşılık geliştirmeler sürüyor ve göğüs kanseri, kanser, tümörlü hücreler ve kalıtsal rahatsızlıklar gibi tüm teşhislerde elverişli hale getirilmeye çalışılıyor. Nöron işlevlerini dahi görmemize olanak tanıyan, filmler gibi anlık olmayan bu sistem çok daha net sonuçlar doğuracak. Saniyede 50 kare olmak kaydıyla video formatında bilgisayardan görüntülemeye olanak tanıması vücudumuzda olup bitenleri anlamamıza destek olacak.

SIP-PACT çalışma prensibi olarak gönderdiği foton patlamaları sayesinde hücrelerin titreşmesi ve bu titreşmeler neticesinde elde edilen sesi kullanıyor. Görüntüyle birleştirerek hekime sunuyor ve hastalıklarda erken teşhis ve doğru tanı için önemli bir dayanak haline geliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi