Jailbreak'in Sonu Mu Geliyor?

Sistem yazılımını dışa kapalı tutmaya kararlı olan Apple, jailbreak'ı sonlandırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Jailbreak'in Sonu Mu Geliyor?
Jailbreak'in Sonu Mu Geliyor? Ezgi Eroğlu
Bu içerik 771 kez okundu.

Bildiğiniz üzere Apple şirketi uzun süredir ürettiği ve Iphone adı verdiği telefonlarıyla uzun süredir gündemde. Yeni dönemde çıkarması beklenen Iphone 8 için ise kullanıcılar merakla beklemekte. Öyle ki telefon daha piyasaya sürülmeden konsept tasarımcıları tarafından yüzlerce render fotoğraf paylaşıldı bile.

Teknoloji devi nekadar milyonlarca satış yapsa da, dışarıya kapalı IOS sistem yazılımı ile birlikle gelen Iphone'lar bu özelliğinden dolayı birçok kullanıcı tarafından da kullanılmıyor. Buna çözüm getirmek isteyen geliştiriciler de yazılımı ulaşılabilir hale getirmek için uzun yıllardır süregelen ve ismini "Jailbreak" koydukları sistemi kullanıyorlar.Jailbreak sistemi ile Iphone'nunuz dışarıya açık hale geliyor, haliyle istediğiniz düzenleme ve uygulamaları basitçe kullanabiliyorsunuz.

Ancak geliştiriciler Apple'ın lisanssız uygulama yükletmeme ve sistem yazılımı üzerinde oynatmama savaşını kaybetmiş gibi görünüyor ki  jailbreak'ın öncülerinden olan Nicholas Allegra "Jailbreak'in temel anlamda bu noktada öldüğünü hissediyorum." dedi. Son jailbreak güncellemesi üstünden 347 gün geçmesi de bu öngörüyü doğrular nitelikte.

Jailbreak'ın son bulmasında, Apple'ın sistem güvenliğini arttırması ve jailbreak ile uğraşan siber güvenlik uzmanlarının yüksek ücretli işlere yönelmesi etkili oldu. Öyle ki Apple bir süre önce sistemde açık bulan uzmanlara 1 milyon dolar vaadettiğini açıklamıştı.

apple ios jailbreak yazılım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi