Kalp Şeklini Biyometrik Şifre Olarak Kullanacaklar

Biyometrik şifre ile ilgili teknolojisi, IPhone X modelinin piyasaya çıkması ve Face ID’nin kullanıma sunulması ile büyük bir ses getirmeyi başarmıştı.

Kalp Şeklini Biyometrik Şifre Olarak Kullanacaklar
Kalp Şeklini Biyometrik Şifre Olarak Kullanacaklar Mahmut Şahan
Bu içerik 787 kez okundu.

Biyometrik şifre ile ilgili teknolojisi, IPhone X modelinin piyasaya çıkması ve Face ID’nin kullanıma sunulması ile büyük bir ses getirmeyi başarmıştı. Fakat yüz tanımanın teknolojisi güvenlik problemlerini de beraberinde getirmiş oluyor. Buffalo Üniversitesi içerisinden bir ekip, telefonun kilidini açmak veyahut bilgisayara bağlanmak amacı ile kalp boyutlarını analiz edebilen bir biyometrik aracı geliştirdi.

Sistemin ise bir kişinin kalbinin benzersiz durumdaki geometrisi ile birlikte ritmini kaydetmesi tam olarak 8 saniye sürmekte. Daha sonrasında herhangi bir şekilde vücut teması olmaksızın devamlı kimlik doğrulaması yapılabilmekte. Araştırmacılar ise kalp şeklinin ileri bir düzeyde hastalık gerçekleşmediği sürece değişmemekte olduğunu belirtiyor. Öte yandan şimdiye kadarki sürede kalp şekilleri aynı bulunan iki kişiye hiç bir şekilde rastlanılmadı.

78 tane denekle gerçekleştirilen bir pilot çalışma kapsamında, kalp taraması sisteminin %98.61 oranındaki bir doğrulukta çalışmakta olduğu ve eşit hata oranının ise &4.42 olduğu açık bir şekilde belirtilmektedir. Sistem öte yandan havaalanı gibi bölgeler içerisinde güvenliği sağlamak amacı ile bir kişiyi 30 metreye kadar izleyebilme olanağını sunmuş oluyor. Başlangıç için fazlası ile umut verici bir çalışma olmuş gibi gözüken kalp şifresi, yakın bir gelecek içerisinde cihazlarımız üzerinde yer alacak yeni  bir şifre sistemi  de olabilir.

kalp biyometrik şifre iphone x
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi