Kan değerlerini ölçebilen HemaApp uygulaması geliştirildi

ABD Washington üniversitesinde görevli bilim adamlarının yaptığı çalışma ile kansızlığı ölçebilen akıllı telefon uygulaması geliştirildi.

Washington Üniversitesi‘nde çalışan bilim adamları mobil teknolojilerin oldukça gelişmiş bir hal almasını fırsat bilerek insanların sadece telefonları ile kan değerlerini ölçebilmelerini sağlayacak uygulama geliştirdiler. HemaApp adını verdikleri bu uygulama kandaki kırmızı hücreleri (hemoglobin düzeyi) net olarak hesaplayabiliyor.

Anemi yani kansızlık hemen hemen dört kişiden birisinde bulunan bir durumdur. Kandaki kırmızı kan hücreleri belli bir düzeyin altına inmediği sürece bir semptom da vermeyebilir. Bir çok kişi kansızlık hastalığı olduğundan habersiz yaşamını sürdürmektedir. İşte Washington Üniversitesi bilim adamları bu farkındasızlığı ortadan kaldırmak için geniş çaplı bir uygulama geliştirmek istediler. Henüz tamamlanmayan bu uygulama akıllı telefonun LED flaşını kullanarak çalışabiliyor.

İnsanlık adına iyi faydalı gördüğümüz bu uygulamayı siz ziyaretçilerimize tanıtmak istedik. Umarız geliştirilmesi tamamlandığı zaman HemaApp, ücretli olarak uygulama dükkanlarında yerini almaz. Bu tür uygulamalara insanlığın ihtiyacı var!


1 Yorum

Yorum Yap
  1. hasan
    Eylül 24, 18:06 hasan

    ne kadar doğru ölçecek bu uygulama. çok mantık almıyor ama gelsin bakalım

Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı