Mavi Balina İsimli Oyunu Durdurabilmek Amacıyla Operasyon Başlattılar

Bütün üzerinde gençleri ve de çocukları hedef almış bulunan Mavi Balina isimli oyunu ülkemizde de pek çok intiharın nedeni olarak görülmekte.

Mavi Balina İsimli Oyunu Durdurabilmek Amacıyla Operasyon Başlattılar
Mavi Balina İsimli Oyunu Durdurabilmek Amacıyla Operasyon Başlattılar Mahmut Şahan
Bu içerik 980 kez okundu.

Bütün üzerinde gençleri ve de çocukları hedef almış bulunan Mavi Balina  isimli oyunu ülkemizde de pek çok intiharın nedeni olarak görülmekte. Oyunun geçmiş olduğumuz gün bir can daha almasından  hemen sonra ülkemiz içerisinde yetkililer  hemen harekete geçti.

Dünya çapında 142 tane intihar vakasına sebep olarak gösterilmiş bulunan Mavi Balina oyunu, en son Ordu ilinde yer alan Altınordu ilçesindeki 17 yaşında bulunan bir can aldı. Bunun üstüne harekete geçmiş bulunan Türkiye Cumhuriyeti, bu oyuna da  adeta bir  savaş açtı.

Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte İçişleri Bakanlığı ve de Bilgi Teknolojileri ile İletişim Kurumu (BTK) tarafından Mavi Balina isimli oyununa karşı 3 koldan özel çalışma başlatıldı. Bunların yanında Emniyet Genel Müdürlüğü de oyunla bağlantılı bulunanları takibe alacak olduğunu duyurdu.

Ulaştırma, Denizcilik ile Haberleşme Bakanı  görevinde bulunan Ahmet Arslan, oyunun kişilerin arasında paylaşılmış linkler ile yayılmakta bulunduğuna dikkatleri çekerken velileri ise bu tarzdaki tehlikelere karşı bilinçli bulunulması ve ailelerin çocuklarının internet kullanımlamalarını denetlemesi husunda uyardı.

Oyunun içine düşmüş olan kişileri bir takım tehditler ile korku ve  de şiddet temalı görevlerin yapılmasına zorlanır iken ruh sağlığının bozulabilmesi hedeflenmekte. Sonucunda ise kişileri intihara sürüklemekte olan oyunu yönetenlere de çok ağır cezalar verilecek olduğu açıklandı.

BTK tarafından yapılmış olan incelemelerde  ise oyunun sabit bir adresi, konumu bulunmadığından dolayı engellenmesinin fazlası ile zor olduğu açıklandı. Bir  tane ''Oyun Yöneticisi''nin tarafından gizli bir şekilde gönderilen linklerle oynatılmakta olan oyunun önlenmesi amacıyla ilk ciddi adımlarda atılmış oldu.

mavi balina btk çalışma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi