Microsoft Windows 7 ve Windows 8.1 Satışlarını Durdurdu!

Yazılım devi Microsoft Windows 7 Professional ve Windows 8.1 lisanslarını OEM’lere satışını durdurdu. OEM’ler bilindiği gibi “orjinal donanım üreticileri” yani Microsoft bundan böyle bilgisayarlar üreticilerine yeni bilgisayarlarında kullanmaları için Windows 7 Pro ve Windows 8.1 lisans anahtarı satmayacak. Microsoft’un bu hamlesiyle Windows 10 bilgisayar üreticilerinin tek çaresi olarak kaldı.

Microsoft Windows 7 Lisansını Durdurmuştu Ama…

Bilindiği gibi Microsoft Windows 7 Professional’in son satış tarihi 31 Ekim 2014 olarak açıklamıştı. Ancak Microsoft bu senenin başında satış politikasında bir değişikliğe giderek sadece son kullanıcılarda satışını durdurmuştu.Microsoft böylelikle Windows 7 yüklenen bilgisayarların önü açık tutulmuş ve OEM’ler satışı durdurmadan bir sene önce uyarılacağı açıklanmıştı. Nitekim böyle de oldu.

Windows 10’lu Bilgisayarlar Windows 7’ye Dönebilecek!

Kurumsal müşteriler Windows 10 yüklü olan bilgisayarlarını Windows 7’ye döndürebilecekler. Bununla birlikte Windows 7 Professional yüklü olan bilgisayarlar bir anda yok olmayacaklar. OEM’ler stokaldıkları lisansları kullanabikecek. Son olarak Windows 7 Microsoft tarafından Ocak 2020‘ye kadar desteklenecek. Bir başka deyişle Windows 7 kullanıcılarına 3 yıl boyunca güvenlik açısından güncellemeler yayınlanmaya devam edecek.

Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı