Milyonlarca Maili 1 Saatte Gönderen Jaff Fidye Virüsü Tehdit Yaratıyor

Fidye virüsleri son günlerde fazlasıyla aktif bir tehdit unsuru haline geldi. Geçtiğimiz günlerde 74 ülkede patlak veren, Rusya ve Çin'i ise etkisi altına alan Wana Crypt0r 2.0 virüsü gibi Jaff fidye virüsü de aynı amacı güdüyor. Jaff 5 milyon maili yaklaşık 1 saat içerisinde yeni kurbanlara dağıtarak büyüyor.

Milyonlarca Maili 1 Saatte Gönderen Jaff Fidye Virüsü Tehdit Yaratıyor
Milyonlarca Maili 1 Saatte Gönderen Jaff Fidye Virüsü Tehdit Yaratıyor Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 1061 kez okundu.

Jaff fidye virüsünün bulaşmak için tercih ettiği yol Office dosyaları oluyor. Aynı şekilde PDF gibi insanların sık kullandığı ve bilgi içeriği için tercih ettikleri dosya türlerini fazlasıyla kullanıyor. Bilgisayarınızdan elde ettiği verilerin şifrelenmesiyle birlikte 6 milyon kurbandan birisi olmuş oluyorsunuz. Peki ya Jaff virüsünün ardından dosyalarınızı nasıl geri alacaksınız?

Bunun için internet korsanlarına 3.150 $ ödeme yapmanız gerekiyor. Türk Lirası olarak yaklaşık 11.000 TL civarında bir tutar söz konusu. Ödemeyi yaptıktan sonra ise TOR üzerinden size bir kod sunuluyor. Yalnızca bu kodu yazarak tüm şifrelenmiş dosyalarınıza güvenli biçimde erişiyorsunuz.

Ücreti ödemediğiniz takdirde özel bilgileriniz ve verileriniz tamamıyla tehdit altına girerken internetin zombi ordusunun bir parçası haline geliyorsunuz. Botnet adıyla ortaya çıkan ve milyonlarca kullanıcının habersiz biçimde bilgisayarını kullanan sistem adınıza işlemler yapıyor.

İnternette yorumlar, sayfa ziyaretleri, reklam izlenimleri, video görüntülemeler, hesap takipleri ve birçok farklı etkinlikte sizin haberiniz olmadan hesaplarınız rol oynuyor. Jaff Fidye virüsünden korunmak için güvenlik yazılımlarınızı lisanslı ve güncel olarak kullanmanız tavsiye ediliyor. Kişisel mailleriniz hariç fake mail riski sebebiyle maillerinizi hassasiyetle incelemeniz ise en önemli kriter olarak gösteriliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi