MKE, Tank Palet’le aynı kaderi mi paylaşacak?

KİT statüsündeki Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, anonim şirkete dönüşecek. Muhalefet, bu kanunun satışın önünü açacağından endişeli.

MKE, Tank Palet’le aynı kaderi mi paylaşacak?
MKE, Tank Palet’le aynı kaderi mi paylaşacak?
Bu içerik 358 kez okundu.

Savunma sanayisinde kamu iktisadi teşebbüsü olarak faaliyet gösteren Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi’ne dönüştürülmesine dair kanun TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilerek genel kurul gündemine geldi.

Komisyonda kabul edilen ‘Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanun’a göre kurum, 1 milyar 200 milyon TL başlangıç sermayesi ile özel hukuk hükümlerine ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun hükümlerine tabi bir anonim şirket olarak yoluna devam edecek.

YURTDIŞINDA ŞİRKET AÇMA YETKİSİ

Kanun teklifinde şirketin sermayesinin tamamının Hazine’ye ait olması öngörülüyor.

Kuruluşun yurt içi ve yurt dışında şirket kurma, kurulmuş şirketleri satın alma, bu şirketlere iştirak etme veya bu şirketleri işletme, gerektiğinde yurt içi ve yurt dışında şube/temsilcilik açma, millî güvenlik ve ulusal kalkınma içeren yatırım projeleri için Cumhurbaşkanı kararı ile kamulaştırma yapma yetkisine sahip olmasına ilişkin bir madde de teklifte mevcut.

ŞİRKET SAYIŞTAY DENETİMİNDEN ÇIKIYOR

Daha öncesinde KİT olmasından dolayı Sayıştay denetimine tabi olan kurumun, yeni kanunla bağımsız denetim kurumları tarafından denetlenmesi öngörülüyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi