Mobil Kaza Tutanağı Uygulamasıyla Kaza Tespit Tutanakları Artık Cepte!

Ülkemizde 2008 yılında beri kâğıt formlarla düzenlenmekte olan “kaza tespit tutanakları” teknolojiye ayak uydurdu ve akıllı telefonlara geldi. İşte tüm detaylar.

Mobil Kaza Tutanağı Uygulamasıyla Kaza Tespit Tutanakları Artık Cepte!
Mobil Kaza Tutanağı Uygulamasıyla Kaza Tespit Tutanakları Artık Cepte! Burak AYDIN
Bu içerik 493 kez okundu.

Bilindiği gibi ülkemizde trafik kazasına karşılan araçlarda maddi hasarların oluşması durumunda araç sahipleri maddi hasarlı kaza tespit tutanağı dolduruyor. 1 Nisan 2008’den önce bu raporlar olay yerine çağrılan polis ekipleri tarafından oluşturuluyordu.

2008 yılından beri sürücüler tarafından oluşturulan bu raporları doldurmak epey bir vakit alıyordu. Kaza tespit tutanaklarında iki nüsha oluyor ve bunlar daha sonrasında sigorta şirketlerine bildiriliyor. Özellikle kaza tespit tutanağının olmadığı durumlarda kullanıcılar için adeta başlı başına bir sorun olan kaza tespit tutanağı çilesi bitiyor. Hazine denetiminde yer alan “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” araç sürücüleri için “Mobil Kaza Tutanağı” uygulamasını geliştirdi. Bir süredir test aşamasında olan bu yeni uygulama artık tüm araç sürücüleri için indirilebilir durumda.

Android ya da iOS cihaz sahiplerinin indirebileceği bu uygulama ile artık kaza tespit tutanaklarında yer alan şasi numarası, araç plakası, modeli vs. gibi bilgileri tekrar ve tekrar kez girmenize gerek kalmıyor. Uygulamanın oluşturduğu karekod sayesinde oluşturulan bu tutanaklar pek çok kişiyle paylaştırılabiliyor. Bir tutanak hazırlamak sadece 5 dakika sürüyor.

Araç sürücüleri Mobil Kaza Tutanağı uygulamasını Android için Google Play Store üzerinden iPhone için Apple Store’dan ücretsiz olarak indirip yükleyebilecekler. Uygulamanın iOS görünümü ise şöyle;

Mobil Kaza Tutanağı

 

mobil kaza tespit kaza tespit tutanağı ios android
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi