Mozilla, Firefox OS geliştirmesini tamamen durdurdu

Mozilla'nın geçtiğimiz yıl yavaş yavaş güncellemesini durdurduğu Firefox OS işletim sistemi için artık sona gelindi.

Mozilla, 2015 yılında geliştirmesini kısmen durdurduğu Firefox OS işletim sistemi için geliştirmelerin tamamen durdurulduğunu resmi olarak açıkladı. Bilindiği üzere firma Firefox OS’u akıllı TV, tablet, router, hepsi bir arada PC’lerde ve birçok cihazda kullanmayı düşünüyordu.

Firefox OS işletim sisteminin telefonlar için geliştirilmesi durdurulsa da ticari projeler için halen geçerli güncelleştirmeler veriliyordu. Hatta geçtiğimiz yıl sonuna doğru Panasonic, Firefox OS işletim sistemi ile çalışan bir smart TV üretimi gerçekleştirmiş ve tanıtmıştı. Bunun yanında farklı bir alanda veya markada son süreçte göremediğimiz işletim sistemi ile ilgili yapılan son açıklama ile birlikte tamamen sona gelindiği belirtildi.

Firma şimdi Firefox OS ile ilgili bütün kodları Gecko rendering motorundan kaldırmaya başladı. Bu işlemle birlikte Firefox OS kodlarının tamamen tarih olduğunu söyleyebiliriz. Açık kaynak topluluğu Firefox OS’u geliştirmeye devam edebilecek ancak Mozilla’nın bu konuda herhangi bir yardımı olmayacak.

Mozilla’nın Firefox OS işletim sistemi ile ilgili aldığı bu kadar önümüzdeki süreçte neleri getirecek bilmiyoruz fakat bu işletim sistemine sahip cihazları olan kullanıcılardan toplu şikayetler gelmesi beklenen bir durum olarak görülüyor.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı