NASA, Petermann Buzulu Üzerinde Dev Bir Çatlak Görüntüledi

ABD Uzay Araştırmaları Merkezi NASA, tüm dünya geleceğini yakından ilgilendiren bir durumu açığa çıkardı. Yapılan araştırmalarda Petermann buzulunda dev bir çatlak keşfedildi.

NASA, Petermann Buzulu Üzerinde Dev Bir Çatlak Görüntüledi
NASA, Petermann Buzulu Üzerinde Dev Bir Çatlak Görüntüledi Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 743 kez okundu.

Grönland'da yer alan Petermann buzulunda NASA'nın yaptığı araştırmalarda uğursuz bir çatlak keşfedilerek geçtiğimiz Cuma günü görüntüleri yayınlandı.

NASA'nın yayınladığı görüntülerde buzulun hemen hemen ortasında dev bir çatlak keşfedildi. Buzulun doğusundan merkeze doğru uzanan bu çatlak daha eski tarihli ve merkeze yakın çatlakla kesişirse buzulun kütlesinde büyük kopmalara neden olabilir.

NASA'ya göre yeni yarıkların eski olanlara yayılmasının durgunluk etkisi yaratma olasılığı oldukça yüksek. Ayrıca yeni çatlakların yüzen buz kütlesini ciddi şekilde zayıflatma ihtimali de bulunuyor. 2010 ile 2012 yıllarında gerçekleşen iki buzul adası merkez buzuldan ayrıldığında ABD'de gündem olmuş ve acil toplantıların düzenlenmesine yol açmıştı.

NASA uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre keşfedilen çatlak Petermann buzulunda büyük bir kütlenin ayrılmasına ve deniz seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi