New Balance Kendi Kendini Soğutan Kumaş Geliştirdi!

Ünlü Amerikan spor giyim markası New Balance, MIT ve Singapur Üniversitesiyle birlikte kendi kendine soğuyan kumaş elde etti.

New Balance Kendi Kendini Soğutan Kumaş Geliştirdi!
New Balance Kendi Kendini Soğutan Kumaş Geliştirdi! Burak AYDIN
Bu içerik 990 kez okundu.

Nano teknolojinin artık hayatımızın her alanında yer almasıyla birlikte özellikle ünlü giyim markaları bu teknoloji ile yeni kumaşlar üretmeye başladı. Önde gelen spor giyim markalarından New Balance 3 Boyutlı baskı ile özel bir kıyafet katmanı üreterek kıyafete özel bakterilerini entegre etmeyi başardı. Üretilen bu kıyafet ve kumaş ile birlikte artık kıyafetler serin havalarda serin kalacak.

New Balance Athletics, MIT ve Singapur Ulusal Üniversitesi araştırmacılarınca yürütülen bu araştırma sorununca elde edilen kumaşta "havadan nemi emme yeteneği olan" higrokopik ve "UV ışında parlayan" biofluorescent kullanılıyor. Sıvıların birikmesine karşı dayanıklı teknikle E. Coli hücreleri de kumaşa entegre edildi.

new-balance

Bu işlem soruncunda nemli ortamda olan hücreler havadaki nemi emiyor ve düzleşiyor ve giyilen ayakkabı ya da kıyafet serin kalıyor. Gelecekte hemen hemen her kumaşta kullanılması beklenen bu kumaş teknolojisine sahip ürünlerin gelecek yıllarda üretilmeye başlanması bekleniyor.

MIT new balance 3D
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi