Nükleer Çekirdeği Görüntülediler

Nükleer çekirdek felaketten sonra bile Fukuşima bölgesi içerisinde radyasyon yaymayı sürdürmekte.

Nükleer Çekirdeği Görüntülediler
Nükleer Çekirdeği Görüntülediler Mahmut Şahan
Bu içerik 979 kez okundu.

Nükleer çekirdek felaketten sonra bile Fukuşima bölgesi içerisinde radyasyon yaymayı sürdürmekte. Bu zamana kadarki süre içerisinde nerede ve de ne durumda bulunduğu bilinmeyen nükleer çekirdek 1 tane robot aracılığı ile 6 sene sonra ilk defa görüntülendi.

11 Mart 2011 tarihi içerisinde Tōhoku depremin sebep olduğu tsunami, Fukushima Daiichi Nükleer Santrali içerisinde nükleer  bir felakete sebep oldu. Yaraları daha hala sarılamamış olan nükleer durumdaki felakete yönelik yeni bir takım çalışmalar yapılmaya devam edilmekte. Felaket bölgesinde yer alan yıkılmış Unit 3 reaktörü içerisinde bulunan erimiş bir uranyum yakıt görüntüleri ilk defa bir robot tarafından görüntülenmiş oldu. Daha öncesinde robotlarla gerçekleştirilen çalışma yüksek radyasyon sebebi ile bozulmaya uğramış idi.

Yeni model üretilen bu robot, radyasyona çok daha dayanıklı ve de özellikle tehlikeli bölgelerden uzaklaşabilmek amacıyla pek çok sensör ile donatıldı. Yoğun bir radyasyona karşın görüntülemeyi başarmış olan robot temizleme çalışmaları amacıyla çok önemli bir adım atmış oldu. Tesisin 6 tane nükleer reaktöründen 3 tanesinin erimesine sebep  olan bu kaza kapsamında uranyum çekirdekleri de sıvılaşmıştı.

Hala radyasyon yaymayı sürdüren bu uranyumun nerede ve de nasıl bir halde olduğu bilinmemekteydi. Dolayısı ile bu görüntülemeyle beraber temizleme çalışmaları çok daha basitleşmiş olacak. Fakat yetkililer temizleme ile ilgili çalışmalarının 30 ila 40 sene daha sürecek olduğunu belirtiyor. 

fukuşima çekirdek robot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi