OnePlus Şirketinin Akıllı Telefonlarında Dahili Bir Güvenlik Açığı İddiası

OxygenOS işletim sistemi ile gelmiş olan OnePlus 3 modeli, OnePlus 3T modeli ve de OnePlus 5 modelindeki akıllı telefonlarda ön yüklü şekilde gelen bir tane uygulama, cihazlar içerisinde arka kapı erişimini olanaklı kılıp kullanıcı güvenliklerini tehdit etmekte.

OnePlus Şirketinin Akıllı Telefonlarında Dahili Bir Güvenlik Açığı İddiası
OnePlus Şirketinin Akıllı Telefonlarında Dahili Bir Güvenlik Açığı İddiası Mahmut Şahan
Bu içerik 932 kez okundu.

OxygenOS işletim sistemi ile gelmiş olan OnePlus 3 modeli, OnePlus 3T modeli ve  de OnePlus 5 modelindeki  akıllı telefonlarda ön yüklü şekilde gelen bir tane uygulama, cihazlar içerisinde arka kapı erişimini olanaklı kılıp kullanıcı güvenliklerini tehdit etmekte.

Cihazlar gerçek anlamda, OEM iş ortaklarının cihazlarında yer alan donanım bileşenlerini test edebilmesi amacıyla hazırlanmış durumdaki Qualcomm şirketinin uygulamasını içermekte. EngineerMode ismine sahip bulunan bu uygulama ile  beraber cihazın bootloader’ının kilidi  hiç bir şekilde açılmadan root erişimi sağlanabilmekte. Akıllı telefonlara ise uzaktan arka kapının erişimi sağlamak olanaklı olmasa değil. Tekrar ismi  geçmekte olan bu cihazlara fiziksel bir şekilde erişebilen 1 kişinin 2 satırlık bir kod çalıştırıp arka kapı erişimini elde edebilmesi de mümkün halde.

Firma ise elini çok hızlı tutup EngineerMode uygulamasında yer alan bazı özellikleri güncellemeyle beraber devre dışı bırakacak olduklarını duyurdu. Kullanıcıların ise Ayarlar > Uygulamalar > Menü > Sistem Uygulamalarını Göster şeklindeki sıralaması üsyünden uygulamayı bulabilecek olduğunu da belirtmeliyiz. Ek bir şekilde firma, Qualcomm şirketinin Snapdragon işlemcilerden gücünü almakta bulunan Asus ile birlikte Xiaomi, Lenovo ve de Motorola akıllı telefonlar içerisinde de aynı uygulamanın yer almakta olduğunu burgulamakta. Bu esnada OnePlus şirketi, Google Play Store üzerinde root yetkisi amacıyla bir  tane uygulama listelemeyi de düşünmekte.

oneplus oem güvenlik açığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi