Ortalığı Kasıp Kavuran WanaCrypt0r 2.0 Virüsü Nedir, Ne Değildir?

Standart bir virüs saldırısına hemen her gün maruz kalıyoruz. Bunun farkında olmasak bile siber dünya sandığımız kadar masum değil. Girdiğimiz siteler, okuduğumuz mailler, indirdiğimiz aplikasyon ya da dokümanlar virüslerin cihazımıza girmesine sebep olabiliyor. WanaCrypt0r 2.0 virüsü son günlerde teknoloji devlerine alarm verdirtti.

Ortalığı Kasıp Kavuran WanaCrypt0r 2.0 Virüsü Nedir, Ne Değildir?
Ortalığı Kasıp Kavuran WanaCrypt0r 2.0 Virüsü Nedir, Ne Değildir? Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 1188 kez okundu.

Fazla mesai yapan teknoloji devleri arasında Facebook, Kaspersky, Avast, Google ve Microsoft dikkat çekiyor. Özellikle Windows 10 güncellemeleri ile güvenlik yazılımında ciddi bir artış olan işletim sisteminin Wana Crypt0r 2.0 virüsüne karşı açık kapısı olduğu düşünülüyor. Çin ve Rusya'da en çok etkilenenler Windows kullanıcıları olurken genel yoğunluk bu iki büyük ülkede görünüyor.

Tabi ki Amerika, Avrupa ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu şu ana kadar saptanan 74 ülkenin Wana Crypt0r 2.0 virüsünden dolayı kullanıcıları tehdit ettiği belirlenmiş. Bu noktada mail yoluyla çok kolay bulaşan, sonrasında ise ağınıza bağlı olan bilgisayar ve cep telefonlarına da kolayca sıçrayabilen bu kötü yazılımı engellemek için dikkat etmek gerekiyor.

Yapmanız gerekenler arasında lisanslı bir güvenlik yazılımı kullanmak ilk sırada yer alıyor. Tabi ki burada lisanssız ya da lisansını satın almadığınız ürünlerden söz etmiyoruz. Çünkü bu güvenlik yazılımları size lisanslı gibi görünmüş olsa da çok sayıda açığı bünyesinde barındırıyor. Ek olarak bilmediğiniz kaynaklara erişim ve onlardan gelen dosyalara karşı titiz davranmalısınız. Wana Crypt0r 2.0 virüsünden korunmak için BTK ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale komisyonu harekete geçerek çalışmalarını sürdürüyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi