Özerk Bir Su Altı Robotunu Geliştirdiler

Özerk olan su altı robotu, herhangi bir şekilde kullanıcı talimatına gerek bulunmadan görevini yapabilmekte. Özerk özellikli su altı robotu, araştırma ile ilgili görevlerde kullanılabilecek.

Özerk Bir Su Altı Robotunu Geliştirdiler
Özerk Bir Su Altı Robotunu Geliştirdiler Mahmut Şahan
Bu içerik 843 kez okundu.

Özerk olan su altı robotu, herhangi bir  şekilde kullanıcı talimatına gerek bulunmadan görevini yapabilmekte. Özerk  özellikli su altı robotu, araştırma ile ilgili görevlerde kullanılabilecek.

Su altı araştırmaları amacı ile robotların kullanılması aslında yeni bir teknoloji de değil. Fakat bu robotların büyük bir kısmı kumandayla kontrol edilip kullanıcının istemekte olduğu görevleri yerine getirmekte. Danimarka'da yer alan Supportive Robotics şirketi inovatif bir yaklaşım ile beraber hem kumandayla kontrol edilebilme özelliğine sahip hem ise özerk bir şekilde çalışabilen su altı robotunu geliştirdiğini duyurdu.

Uzaktan kumanda modu ile beraber, Allec 30 m’den oluşan bir elektrik kablosu ile beraber Wi-Fi donanımlı bir  tane şamandıraya bağlanmakta. Mobil cihazlarda yer alan Android/iOS uygulaması sayesinde kullanıcı Allec’i kolay bir şekilde kontrol ediyor ve de 1080p/30fps özellikli video çekimi gerçekleştirebiliyor.

Özerk moda alındığında ise herhangi bir şekilde şamandıra kullanılmasına gerek kalmamakta. Kullanıcı gidilmesi gerekli olan noktayı belirledikten hemen sonra Allec, GPS'den aldığı verilerini de kullanıp görevini tamamlamakta. Yapay zeka temeline sahip bir çarpışma önleme sistemi ise balık ile birlikte yosun ve kaya gibi 10 değişik nesne tanımlaması sayesinde Allec’in su altındaki güvenliğini sağlamış oluyor.

Supportive Robotics şirketi, Allec isimli su altı robotu için şu an içerisinde Kickstarter üstünden destekçi toplamayı sürdürüyor.  Özerk su altı robotunu almak için 649 dolar tutarında bir ödeme yapmak gerekiyor. Geliştiriciler ayrıca, teslimatın en erken tarih olarak gelecek Ekim ayında yapılabilecek olduğunu belirtiyor.

danimarka supportive robotics allec
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi