Pera Müzesi'nin ​“Bana Bak!” Sergisi Kapsamındaki Konuşma Etkinlikleri 31 Ocak'ta başlıyor!

Pera Müzesi, Bana Bak! ”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergisi kapsamında düzenlediği etkinliklere bir dizi konuşmayla devam ediyor. Rahmi Öğdül, Ayşe Uslu ve Nermin Saybaşılı’nın gerçekleştireceği konuşmalar portre ve temsil kavramlarını mercek altına alırken, günümüz çağdaş sanat üretimlerine yeni bir bakış sunuyor.

Pera Müzesi'nin ​“Bana Bak!” Sergisi Kapsamındaki Konuşma Etkinlikleri 31 Ocak'ta başlıyor!
Pera Müzesi'nin ​“Bana Bak!” Sergisi Kapsamındaki Konuşma Etkinlikleri 31 Ocak'ta başlıyor! Nehir Karakoçak
Bu içerik 421 kez okundu.

Pera Müzesi’nin düzenlediği etkinliklerin ilkini akademisyen, sanat yazarı ve radyo programcısı Rahmi Öğdül’ün Yüzün Topografyası” başlıklı konuşması oluşturuyor. Duyguların akışkan yüzeyi olarak “yüz” kavramını incelediği konuşmasında Öğdül, dünden bugüne portre kavramını farklı bir bakış açısıyla ele alıyor. Öğdül’ün “Portre bir temsil mi yoksa bir imge midir?”, “Göçebelerin yüzleri ile yerleşiklerin yüzleri bir midir?”, “19. yüzyılın norm ve norm dışı yüzleri nelerdir?”, “Denetim toplumunda yüzsellik nedir?” sorularına yanıt aradığı konuşma, 31 Ocak Çarşamba günü, saat 18.30’da gerçekleşiyor.

 

 

Felsefe alanında çalışmalar yapan Ayşe Uslu“Duygu ve Duygulam Ayrımı Bağlamında Yüzün Temsile Gel(emey)işi” başlıklı konuşmasında, portrenin duygu ve duygulamla olan ilişkisini tartışmaya açarak, yüzün temsili sorununa odaklanıyor. Bir temsil biçimi olarak portreyi tartışmaya açan konuşma, 15 Şubat Perşembe günü saat: 18:30’da ziyaretçileri bekliyor.

 

Pera Müzesi’nin sergi kapsamında düzenlediği etkinlikler, Nermin Saybaşılı’nın Bir Beyaz Duvar, Bir Kara Delik: Yüzün Politikası” başlıklı konuşması ile son buluyor. Saybaşılı konuşmasında, kimliğin ‘öteki’ ile kurulan diyalogdan ve paylaşılan eylemlerden ortaya çıktığından yola çıkarak, portreyi bakışımlı bir topografyaya yerleştirmeyi öneriyor. Konuşma, 22 Şubat Perşembe günü saat: 18:30’da gerçekleşiyor.

 

Konuşmalar, Bana Bak! ”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergi salonunda ücretsiz izlenebilir. Sergi salonunda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili Türkçe’dir.

 

31 Ocak Çarşamba / Rahmi Öğdül: “Yüzün Topografyası”

15 Şubat Perşembe / Ayşe Uslu: Duygu ve Duygulam Ayrımı Bağlamında Yüzün Temsile Gel(emey)işi

22 Şubat Perşembe / Nermin Saybaşılı: “Bir Beyaz Duvar, Bir Kara Delik: Yüzün Politikası

 

Konuşmacılar Hakkında

Rahmi Öğdül

1960’da İstanbul’da doğdu ve yaşamını İstanbul’da öğretim görevlisi, sanat ve kültür eleştirmenliği ve radyo programcılığı yaparak sürdürüyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Lisans eğitiminde “Temel Tasarım Felsefesi” ve Yüksek Lisans eğitiminde “Mekân ve Beden Temsilleri” derslerini, İstanbul Bilgi Üniversiteleri’nde ise “Beden Temsilleri” ve “Doğa Temsilleri” derslerini veriyor. BirGün Gazetesi’nde her cuma kültür sanat yazıları yazıyor ve Açık Radyo’da Evrim Altuğ ile birlikte ‘Yolgeçen’ adlı kültür-sanat programı hazırlayıp sunuyor.

 

 

Ayşe Uslu

1984 Almanya doğumlu Ayşe Uslu, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. ODTÜ Felsefe Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını, Bilkent Üniversitesi Medya ve Görsel Çalışmalar Bölümü’nde, algı fenomenolojisi ve görsel antropoloji ilişkisini inceleyen teziyle tamamladı. Bu süre içinde görsel etnografi yöntemleri konusunda Hollanda ve Fransa’da eğitim programlarına katıldı ve bu alanda filmler üretti. Duygulam ve bedenlenmiş bilişsellik ilişkisini incelediği teziyle, doktora çalışmasını ODTÜ ve Tilburg Üniversitelerinde tamamladı. Bugün halen video ve film yapımı çalışmalarını sürdürmenin yanında, film ve video felsefesi; düşünmenin bedensel kaynakları ve ilişkili olarak duygulam felsefesi; algı ve hafıza ilişkisi; zihin ve zaman felsefesi konularında araştırma ve yayınlar yapmaya devam ediyor. Felsefe, estetik, tasarım felsefesi, zaman felsefesi ve duygu sosyolojisi konularında dersler veriyor.

 

Nermin Saybaşılı

Saybaşılı, Londra Üniversitesi Goldsmiths College’ın Görsel Kültürler Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Fulbright bursu ile gittiği Columbia Üniversitesi’nin School of Arts bünyesinde çalışmalarını sürdürdü. Araştırma alanı; güncel sanat ve eleştirel kuram bağlamında görünürlüğün rejiminde görünürlükler/görünmezlikler sorunsalları, yerleştirme ve video çalışmalarında sesin (insan sesi, dil olmayan diğer sesler ve müzik) kullanımı, mobilite ve karşı-coğrafyalar, şebeke-kültürde kentsel mekan ve göçtür. Uluslararası akademik dergi ve kitaplarda makaleleri yayınlanmaktadır. Saybaşılı’nın Sınırlar ve Hayaletler: Görsel Kültürde Göç Hareketleri (Metis, 2011) ve Sanat Sahada: Görsel Kültür Çalışmalarında Etnografik Bilgi (Metis, 2017) başlıklı iki kitabı bulunmaktadır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde öğretim üyeliği yapmaktadır.

 

Pera Müzesi hakkında

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olarak nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005’te kurulan bir özel müzedir. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005'te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet göstermektedir. Koleksiyonları, aralarında Jean Dubuffet, Joan Miró, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Alberto Giacometti gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu süreli sergileri ve kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi