Petya Virüsü Kaldırmak İçin 250 Bin Dolar İstedi!

Petya şirketinin sahibi insanların insanların virüslerini kaldırmak için 250 bin dolar karşılığında kaldırma anahtarı vereceğini söyledi.

Petya Virüsü Kaldırmak İçin 250 Bin Dolar İstedi!
Petya Virüsü Kaldırmak İçin 250 Bin Dolar İstedi! Ezgi Eroğlu
Bu içerik 659 kez okundu.

Petya Çeşitli Ülkelerdeki Şirketleri Zor Durumda Bıraktı

Geçtiğimiz haftalarda birçok ülkeyi etkisi altına alan Petya fidye yazılımı, pek çok bireysel kullanıcıyı ve şirketi çok zor durumda bıraktı. Tehlike hala geçmiş değil ve çözüm önerileri de yetersiz kalıyor. Konuyla alakalı ortaya çıkan bilgiler de inanması çok güç. Hal böyle olunca insanlar kalıcı çözümlere muhtaç durumda. İşte bu çözüm hiç beklemediğimiz bir yerden geldi; Petya'nın yaratıcıları 250 bin dolar karşılığında kaldırma anahtarı vereceklerini açıkladı.

İnanması güç, ancak Petya'nın yaratıcıları sessizliğini bozdu. Siber saldırıdan bu yana hiçbir açıklama yapmayan hackerlar, ilk kez ilginç bir konuda açıklama yaptı. Petya'yı kaldırma anahtarını 250 bin dolar karşılığında vereceklerini söyleyen korsanlar, sanal para birimi bitcoin ile (100 bitcoin) ödeme yapılmasını talep ediyorlar. Sanal paranın daha güvenilir olduğunu ve ödemeler gerçekleşmezse daha fazla saldırıda bulunacaklarını söylüyorlar. 

Kriptoyu kaldıran anahtar, tek tek dosya şifrelerinin açılmasına izin veriyor. Birilerinin satın alıp almadığını da henüz sırrını koruyor. Şimdiye kadar bu derece önemli bir bitcoin transferi bildirilmediğinden kimsenin iletişime geçmediği öngörülüyor. Sanal para biriminin değeri göz önüne alındığında, 250 bin dolara denk gelen bir transfer mutlaka fark edilecektir. Petya size de saldırıda bulunmuş olabilir. Siz de böyle bir durum mağduruysanız, öncelik olarak birisinin ilk adımı atmasını bekleyebilirsiniz. Aksi taktirde 250 bin dolar değerinde aldığınız bitcoin'i çöpe atmış olabilirsiniz.

petya siber saldırı hacker bitcoin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi