Playstation 4 Rekor Kırıyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri sıralamasında üst klasmanda yer alan Sony, dünyaca ünlü oyun konsolu Playstation 4 ile yine bekleneni sonuna kadar karşıladı.

Playstation 4 Rekor Kırıyor
Playstation 4 Rekor Kırıyor Ezgi Eroğlu
Bu içerik 912 kez okundu.

Sony Playstation 4’ün maliyeti ne kadar? sorusu da oldukça sık dile getirilen konular arasında bulunuyor. Dünyada ilk olarak Kuzey Amerika’da satışına başlanan cihaz, 1 gün içerisinde yapmış olduğu 1 milyonluk satış ile rekor kırmıştı. Türkiye’de elektronik marketlerde yerini alıp satışa sunulduğunda ise cihazın, 1399 TL satış fiyatı ile etiketlendiğini görmüştük.  Bu denli çok satan ve yüksek ücretlere alıcı bulan oyunun maliyetine gelirsek, 381 dolar gibi bir rakamdan bahsedebiliriz. IHS Şirketi, akıllı telefonlarla ilgili yapmış olduğu araştırmalarla tanınsa da bu kez bu oyuna yer vererek, genel bir maliyet tablosu çıkarmış oldu.

Maliyeti Ne Kadar ve Niçin Ucuzlamıyor?

Playstation 4’ün parça maliyetleri ile ilgili bazı değerlendirmeler yapacak olursak, AMD işlemci için ödenen ücretin 100 dolar paykasa kart olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun 381 dolar olan toplam maliyetinin 100 doları bu parçaya gidiyor. 16 adet olan bireysel bellek yongası için de 88 dolar değerinde bir maliyetten bahsetmek mümkün. Genel toplam ile beraber, satış fiyatı karşılaştırıldığında ciddi bir fark ortaya çıksa bile Playstation 4 maliyeti sadece parçalardan oluşuyor. Yani geriye kalan birçok gelir kalemi (imalat giderleri, ar-ge faaliyetleri, pazarlama çalışmaları) bu toplama dahil edilmedi.

Cihazımız tamamen dolar üzerine endeksli olduğu için aradan yıllar geçmesine rağmen ülkemizdeki satış fiyatında fazla bir değişiklik olmadı maalesef.

ps4 ps 4 playstation 4 ps4 fiyatı ps4 ne kadar ps4 fiyatları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi