Qualcomm, Apple Şirketine Karşı Dava Açtığı İddia Ediliyor

Qualcomm Inc teknoloji grubunu, kendisini ticaret düzenleyicilerini yanlış yönlendirdiği ve koordine edilmiş bir çaba yürütmekle suçlayan Apple Inc şirketine karşı dava açttığı iddia edildi.

Qualcomm, Apple Şirketine Karşı Dava Açtığı İddia Ediliyor
Qualcomm, Apple Şirketine Karşı Dava Açtığı İddia Ediliyor Ezgi Eroğlu
Bu içerik 528 kez okundu.

Qualcomm, bu ayın başlarında ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na Apple’ın  iPhone 7'de Intel yongalarını kullanmaya başlamasının üzerine, Qualcomm tarafından sağlanan çipleri kullanan iPhone'ları yasaklamaya yönelik dava açıldığı öğrenildi.

Geçen hafta Alphabet Inc'in Google'ı, Amazon.com Inc’ı, Microsoft Corp ve Facebook Inc temsilcilerini içeren bir lobicilik grubu kurma girişimleri, Apple'ın, Intel Corp'u kullanan telefonlar için önemli şoklar oluşturacağı ve tüketicilere zarar verileceği açıklamaları yapılmıştı.

Qualcomm, iPhone'a ve iPad'lere hücresel veri ağlarına bağlanmasına yardımcı olan Apple'a sözde modem yongaları tedarik ediyor.

Intel ve Apple'ın rakibi Samsung Electronics Co Ltd ve Computer & Communications Industry Association adlı grubun üyeleri Apple grubunun üyesi olmadığından, Apple'ın Qualcomm'un müşteri modeli için fiş satın almadan önce lisans sözleşmeleri imzalamalarını gerektiren iş modeline itiraz ettiği gerekçesiyle dava açtığı iddia ediliyor.

Ayrıca Qualcomm, Apple'ı, Foxconn gibi sözleşmeli üreticilere ve Qualcomm’a zarar verdiğini, lisans anlaşmalarını ve ödemelerini durdurması gerektiğini belirttiği ve oluşan bu durumun Qualcomm’un kar durumunda sıkıntı yarattığı belirtiliyor.

Qualcomm, telefonları ithal etme yasağının uzun vadede rekabete zarar vermeyeceğini savunurken, "Apple, Qualcomm'un savunulan patentlerini ihlal etmediği sürece, seçtiği herhangi bir LTE modemini satın alabilir ve kullanabilir" açıklaması yapıldı.

Qualcomm Inc Apple Inc dava
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi