Qualcomm Fazladan Aldığı 815 Milyon Doları BlackBerry'e Geri İade Edecek

Mobil cihazlar için işlemci anlamında lider konumda bulunan Qualcomm, 2010 ile 2015 yılları arasında BlackBerry'nin kendisine fazladan ödediği belirlenen tam 815 milyon doları geri ödemek zorunda kaldı.

Qualcomm Fazladan Aldığı 815 Milyon Doları BlackBerry'e Geri İade Edecek
Qualcomm Fazladan Aldığı 815 Milyon Doları BlackBerry'e Geri İade Edecek Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 505 kez okundu.

Bir süredir patent davaları ile sürekli adı anılan Qualcomm için Kanada'lı uzlaşma kurulundan üzücü bir haber geldi. Firmanın BlackBerry ile aralarında bulunan telif ödemeleri ile ilgili yapılan araştırmada, BlackBerry'den fazladan 815 milyon dolar civarında ödeme aldığı belirtildi. Alınan bu tutarın geri ödemesine karar veren kurul, nihai rakamın avukatlık masrafları ve faiz bedelinin hesaplanmasıyla ortaya çıkacağını belirtti. Yani bu 815 milyon dolarlık rakam  bir miktar daha yükselecek gibi.

Qualcomm ile BlackBerry arasında yaşanan bu anlaşmazlık, Qualcomm'a ait olan patentli ürünlerin BlackBerry tarafından peşin para verilerek alınması sonrasında başlıyor. BlackBerry tarafından yapılan şikayette o dönem yapılan ödemeler için tavan fiyatın olmadığı öne sürülmüş ve bunu değerlendiren kurul da BlackBerry lehine karar vermişti.

Qualcomm şimdilik bu kararın yanlış olduğunu düşünüyor ve değiştirilmesi için tüm yasal haklarını kullanacağını belirtiyor. Kanada'lı uzlaşma kurulunun kararlarının temyizle pek değişmediği düşünülürse bahsi geçen 815 milyon doları Qualcomm faiziyle beraber ödeyecek gibi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi