Reklam engelleyen Brave engellediği sitelere para ödeyecek!

Brave isimli reklam engelleme uygulaması bir karar ile reklamları engellenen sitelere her ay ödeme yapacak.

Brendan Eich adındaki uygulama geliştiricisi (Mozilla’nın kurulmasına ve Java’nın yaratılmasına yardımcı olmuş), kullanıcıların reklam görmek istememesi üzerine reklamları engelleyen ama siteleri de düşünerek zarar etmesini engelleyen bir reklam engelleme uygulaması geliştiriyor. Brave isimle bu uygulama ile web site üzerinde yer alan 3. partileri engellemek adına yapılmış ancak site üzerinde yer alan reklamlarında görünmemesine neden olmuştu.

Geliştirmiş olduğu uygulamanın yan etkisi olan reklam engelleme özelliğinin verdiği zarardan memnun kalmayan Brendan Eich, reklamları engellenen siteler için para kazanmasının şart olduğunu düşünerek özel bir para ödeme sistemi geliştirdi.

Geliştirilen sistem, Brave’in kullanımından elde edilmiş gelirin farklı sitelere ve yazarlara dağıtılmasını hedefliyor. Uygulama kullanıcılar ne tür sitelere girmiş ne yapmış kaydediyor. Bu şekilde ay sonu gelince elde edilen geliri site görevlilerine bitcoin olarak gönderiyor. Bu şekilde hem kullanıcılar saçma sapan reklamları görmüyor hemde site sahipleri zarar etmiyor.

Ciddi anlamda örnek alınacak bir kişi diyebiliriz. Başkası olsa der banane site sahiplerini ne düşünecem ben kendime bakarım der. Çoğu kişi bu şekilde der. Ama helal olsunki Brendan Eich bu şekilde düşünmemiş. Düşüncesinden dolayı takdir etmek gerektiğini düşünüyorum.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı