Rusya Microsoft Yazılımlarına Yasak Getiriyor!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülke genelinde yabancı yazılımların yerine yerli Rusya kökenli ürünlerin ve yazılımların kullanılması için kolları sıvadı.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in “yabancı ürünler ve yazılımlar Rusya ekonomisine zarar veriyor” açıklamasında sonra Rusya başta Microsoft olmak üzere birçok yabancı yazılıma savaş açtı. Yabancı yazılımlar yerine yerli yani Rusya menşeili yazılım ve ürünlerin kullanılmasını isteyen Rusya bu sayede hem ekonominin hem de yerli şirketlerin kazanacağını düşünüyor.

Rusya’nın yerli ürün ve yazılım kullanma politikasından en çok etkilenecek şirket ise ABD kökenli yazılım devi Microsoft olacak.. Basında yer alan yeni haberlere göre Rusya’da bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında Microsoft’un bünyesinde faaliyet gösteren programının kullanılması yasaklanacak ve bunun yerine Rus firmaların ürettiği yerli e-posta programları kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılacak. Outlook ile başlayan program değişikliğinin birçok program ile daha devam etmesi bekleniyor. Bu da demek oluyor ki Rusya bu politikasını devam ettirirse bu durumun yerli işletim sistemi kullanımına kadar gitmesi bekleniyor.

Tüm bunlara ek olarak Rusya, yerli ürün ve yazılımını kullanmayı arttırmak için ülke genelinde ABD kökenli şirketler için ağır vergi oranı planlayarak bu yabancı şirketlerin ülkedeki faaliyetlerini zorlaştırmak ve satışlarını azaltmak istiyor.

Başta kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanacak yasakların ne derece yarar sağlayacağı önümüzdeki aylarda belirginlik kazanacak.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı