Samanyolu Galaksisi İçerisinde Dev Gibi Bir Kara Delik

Gökbilim uzmanları, Samanyolu Galaksisi'nin merkezine çok yakın bir bölge içerisinde, zehirli bir gaz bulutunun altında kalmış olan ve güneşten 100.000 kat çok daha büyük olduğu düşünülmüş olan büyük bir tane kara delik buldu.

Samanyolu Galaksisi İçerisinde Dev Gibi Bir Kara Delik
Samanyolu Galaksisi İçerisinde Dev Gibi Bir Kara Delik Mahmut Şahan
Bu içerik 1046 kez okundu.

Gökbilim uzmanları, Samanyolu Galaksisi'nin merkezine  çok yakın bir bölge içerisinde, zehirli bir gaz bulutunun altında kalmış olan ve güneşten 100.000 kat çok daha büyük olduğu düşünülmüş olan büyük bir tane kara delik buldu.

Bu kara delik, keşfi onaylanması halinde galaksinin tam merkezinde bulunan ve "Sagittarius A" olarak bilinen süper kara delikten sonra şimdiye kadar görülen en büyük ikinci kara delik olarak kayıtlara geçecek.
Japonya'daki gökbilimciler, bulunan bu yeni kara deliği Şili'deki Atacama çölündeki bulunan teleskopu gaz bulutuna doğru döndüklerinde fark ettiler. Bu bulutun galaksideki diğer bulutlardan farklı olarak, içindeki hidrojen siyanür ve karbon monoksit gazlarıyla birlikte farklı hızlarda hareket ettiklerini gördüler.
Şili'de bulunan Alma teleskobundan yapılan gözlemler sonucunda kara deliğin, Samanyolu Galaksisi'nin merkezine 200 ışıkyılı uzaklıkta.
Kara deliğin genişliğinin ise 1.4 trilyon kilometreyi aşmadığı düşünülüyor.
En az 60 kara delik var
Tokyo'daki Keio Üniversitesi'nden gökbilimci Tomoharu Oka, tespit edilen deliğin üstünde yer aldığı düşünülen bulutlardan gelen radyo dalgalarının tespit edilmesiyle, gaz bulutunun ortasında bir kara deliğin bulunduğu yönündeki şüphelerin güçlendiğini söyledi.
Bilim insanlarına göre, Samanyolu Galaksisi'nde bu küçük kara deliklerden en az 60 tane var.
Ancak gökbilimciler, Samanyolu da dahil olmak üzere büyük galaksilerin merkezinde, çok daha büyük ve tehlikeli kara deliklerin olduğunu düşünüyorlar.
Teorilerden ilki küçük karadeliklerin birleşerek daha büyük bir kara delik haline gelmesi.
Nature Academy dergisinde bir araştırması yayımlanan Oka, yeni bulunan kara deliğin milyonlarca yıl önce Samanyolu'nun oluşumu sırasında yok olmuş eski bir galaksinin çekirde olabileceğini söylüyor.

samanyolu karadelik güneş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi