Sesli Görüşmelerde Kuantum İle Şifrelenecek

Verileri hiç bir şekilde değiştirmeden inceleme şansı bulunmayan kuantum şifreleme, güvenlik açısındanda bir rüya şeklinde görülüyor.

Sesli Görüşmelerde Kuantum İle Şifrelenecek
Sesli Görüşmelerde Kuantum İle Şifrelenecek Mahmut Şahan
Bu içerik 843 kez okundu.

Verileri hiç bir şekilde değiştirmeden inceleme şansı bulunmayan kuantum şifreleme, güvenlik açısındanda  bir rüya şeklinde görülüyor. Ek bir şekilde, konvansiyonel çeşitten birkaç kat  daha yavaş olan bu şifreleme çeşidi, sesli çağrılar veyahut video akışları için çok fazla kullanışsız. Öte taraftan bilim adamları bunun üstesindende gelmiş bir halde.

Bilim adamları varolan yöntemler arasından 5 ila 10 kat daha hızlı durumda bulunan bir kuantum şifreleme anahtarını dağıtım sistemini resmen geliştirdi. Öte yandan, varolan  bir şifreleme ile beraber  bu sistemin bir arada çalışması halinde de paralel  bir çalışma vaat edilmekte.  Pekala, bu nasıl sağlanabildi?

Kuantum şifrelemesi için bu önemli durumdaki gelişmenin sağlanması maksadıyla her fotona daha çok veri sıkıştırılmış olduğu ifade edilmekte. Normal olarak zayıf  bulunan lazer kullanımı ile her bir  tane fotona yalnızca 1 bit kodlanabilmekte. Araştırmacılar da, fotonların serbest bırakma zamanını değiştirip ve bu değişikleri izlemek maksadıyla yüksek hıza sahip foton dedektörleri kullanıp 2 bit kodlama yapabilecek olduklarını keşfetti. Bunun sayesinde fotonlara daha öncesinde sahip bulunmadıkları bir özellik sağlanmış oluyor.

Bu yeni geliştirilen  yöntemi daha etkili duruma getirmek amacıyla boyut dışında aşılması gerekli başka konular da yer almakta. Örnek olacak, alıcı ve  de verici kombinasyonunun aslında bir bilgisayar kadar büyük olması gerekli olduğu ifade ediliyor. Tek bir foton dedektörü ilerisinde bütün parçaların bulunabilir olduğu ve de boş alan yayınlarında kullanılabilecek olduğu belirtiliyor. Gelecek dönemde en başarılı casusların bile  hiç bir şekilde dinleyemediği güvenli sohbetlerin önünün açılacak olduğuna ise dikkat çekilmekte.

sesli gorüşme kuantum şifreleme kuantum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi