Sosyal Medya Bağımlısı Nasıl Anlaşılır

Sosyal medya bağımlılığı diğer bağımlılıklarda da görüldüğü gibi insanın kendisini ödüllendirme mekanizmasına dayanır. Günümüzde hemen hemen her insanın kullandığı ve hayatımızda gün geçtikçe daha çok yer kaplayan sosyal medyanın birçok faydası olsa da her geçen gün insanların zamanlarını çalan ve çok değerli olan vakitlerini boş yere öldürmeye başlayan bir yer haline gelmiştir. Hayatınızı ve insan ilişkilerini de doğru kullanılmadığı takdirde kötü etkilediği bilim insanlarınca kanıtlanmıştır.

Sosyal Medya Bağımlısı Nasıl Anlaşılır
Sosyal Medya Bağımlısı Nasıl Anlaşılır Tugrul Demir
Bu içerik 302 kez okundu.

 

 

 Sosyal medya bağımlılığının zararları nelerdir?

 Sosyal medyayı gereğinden fazla kullanarak adeta onun içine düşerek kullanmamız kişiliğimizin bozulmasına, günlük hayattaki konuşma tarzımızın değişmesine yol açtığı gibi psikolojimizin bozulmasına ve depresyona girmemize bile neden olabilecek seviyeye gelebilir. Zararları sadece kendimizi etkilemez. Aile ve arkadaş ilişkilerimizin bozulmasına, yakınlarımızdan uzaklaşmamıza ve bağlarımızda zedelenmeler yaşayabiliriz. Bu nedenle bu bağımlılıktan kurtulmanız hem kendiniz hem çevrenizle ilişkileriniz açısından en doğrusu olacaktır.

 Bağımlı olduğumuzu nasıl anlarız?

 Her gün güne başladığınızda aklınızda sosyal medyadan gelen bildirime bakmak oluyorsa, gününüzün çok önemli sayılacak sürelerde telefonla ilgileniyorsanız, sık sık telefonu açıp bildirim var mı diye bakmanız da bu bağımlılığın belirtilerindendir. Bu durumun farkına vardıktan sonra bile bu alışkanlığa engel olamayabilirsiniz. Paylaşım yapmayınca kendinizi rahatsız hissediyorsanız, bir süre boyunca sosyal medya hesabınıza girip paylaşımlara bakmayınca bir şeyleri kaçırdığınızı düşünüyorsanız siz de sosyal medya bağımlısısınız demektir.

 

 Bağımlılığın nasıl önüne geçerim?

 Sosyal meyaya eriştiğiniz aletlere kendi kurallarınız çerçevesinde sınır getirebilirsiniz. Belirlediğiniz saatler arasında belli sürelerde kullanmayı deneyin. Aklınızı sosyal medyadan, telefondan uzaklaştıracak, onları unutturacak aktiviteler edinin. Düzenli spor, arkadaşlarla yüz yüze buluşmak en etkili olanlardan bazılarıdır. Durumunuz yerindeyse ve sorumluluk alabilecek kadar müsaitseniz evcil hayvan edinmek size çok şey katabilir.

 Sosyal medyayı nasıl doğru kullanırım?

 Kendinize sosyal medya kullanırken sınır koymalısınız ve bunu aşmamaya özen göstermelisiniz. Kendinizi kaybedip saatlerce vaktinizi sosyal medyada harcamamak için iradenize güvenmelisiniz. Takip ettiğiniz hesapları azaltabilirsiniz, bu sosyal medya hesabınızda ana sayfanızda görünen paylaşımları ve içerikleri azaltacağından hızlıca bakabileceğiniz daha az şey bulacaksınızdır bu da erken sıkılmanıza ve benzer şeyleri görerek zaman kaybetmenizin önüne geçer.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi