Sosyal Medya Hesapları Nasıl İncelenir?

Sosyal Medya Hesapları Nasıl İncelenir?

Sosyal Medya Hesapları Nasıl İncelenir?
Sosyal Medya Hesapları Nasıl İncelenir? Tugrul Demir
Bu içerik 940 kez okundu.

 

Tek yönlü bilgilere her iki yönde de erişebilen ve Web 2.0'ı kullanıcı hizmetlerine tanıtabilen bir medya sistemidir. Aynı zamanda sosyal medya; insanların internette birbirleriyle yaptığı tüm konuşmalar ve paylaşımlar. Sosyal ağların, web sitelerinin ve uygulamaların yardımıyla insanlar içerik ve bilgileri birbirleriyle paylaşabilir ve herkes aradığı ve ilgilendiği içeriğe erişebilir. Gruplar arası diyaloglar ve alışverişler, kullanıcı tabanlı içerik üretimini kademeli olarak artırmış ve amatör içeriği dijital dünyada bir değere dönüştürmüştür.

 Hesapları İncelemek Doğru Mudur? Yanlış Mıdır?

 Hesapları kontrol etmenin bir zararı olmadığını düşünüyorum. Kendime çok güvendiğimden ya da tribünlerde oynadığım için değil. Sosyal medyadaki platformların gelişmiş gizlilik ayarlarına güvendiğim için umursamıyorum. Tüm siteler, gönderilerinizin kime açık olduğunu kontrol etmenizi sağlar. Yani tüm kontrol sizin elinizde.

 Mobil teknolojinin hızlı gelişimi, yeni medyanın günlük hayatımıza girmesine neden oldu. Bu araçlar, bilgi üretimi ve tüketilecek bilgilerin paylaşımı için uygun bir temel sağlar. Bu araçlar gençler için çekici bir ortam yaratabilir. Globalwebındex'in yayınladığı istatistiklere göre Türkiye İstatistik Ofisi ve gençlerin katılım oranı öne çıkıyor. Bu platformlar gençler için çekici olduğundan, eğitimciler ve karar vericiler bu ortamın potansiyelini değerlendirmelidir. Bu nedenle bu ortamın kullanım şekillerini ortaya çıkarmak gerekir. Bu nedenle bu çalışma, sosyal medya okuryazarlığı görünümleri Türkiye'de sosyal medyanın kullanımını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, yaşla birlikte İnternet erişim oranının azaldığını göstermektedir. Gençlerin yüksek bir yüzdesi internete erişebiliyor. Aktif kullanan sayısı, Türk nüfusunun yarısını oluşturmaktadır. Araştırma verileri, bu ortamının bir eğlence mekanı olarak kabul edildiğini gösteriyor.

 Nasıl İncelenir?

 En iyi incele yöntemlerinden biri ise sıkı bir takipten gelmektedir. İzlediğiniz kişinin neler paylaştığı, neleri beğendiği, nelere tepki gösterdiği, neleri takip ettiği ve ne tarz paylaşımlar yaptığı en önemli etkenlerdir. Bu takibi uzun bir süre yaptıktan sonra takip ettiğiniz kişinin ya da hesabını incelediğiniz kişinin nasıl bir kişiliğe ya da karaktere sahip olduğu az çok anlamış olursunuz.

 

 Hesaplara Habersizce Girme

 Hesaplar, insanların özel hayatlarını paylaşabilecekleri ve özel sohbetleri halka açabilecekleri alanlardır. Sosyal medyanın ortaya çıkışından bu yana pek çok kişi merak, kıskançlık veya incinme gibi düşüncelerle diğer insanların hesaplarına girmeye çalışıyor. Bu durum özellikle eşler ve sevgililer arasında belirgindir. Aldatıldığını düşünen ve eşinin gizlice bir şeyler sakladığına inanan, sosyal medyadaki hesaplarına ulaşan kişiler için oldukça yaygındır.

 Kişinin özel alanında bulunur. Eşler arasındaki özel alan ne kadar dar olursa olsun var. Eş olmayanların paylaştığı alan özel yaşam alanına aittir ve sosyal medyadaki hesaplar ortak kullanım alanı değildir. Bu nedenle, birinin eşinin sosyal medyadaki hesabına erişim, özel hayatın gizliliğini ihlal eder. Ayrıca Türk Ceza Kanununa göre sosyal medyalar ile ilgili bu durum da suç teşkil edebilmektedir. İzniniz olmadan sosyal medyadaki hesaplarına sızmak, bilgi sistemine giriş suçlarına neden olabilir. Bu nedenle, sosyal medyadaki hesaplarına (eşler arasında bile) gizlice girmek yasal olarak uygun değildir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi