Spor, Çocuk Gelişiminin Tüm Yönlerini Etkiliyor

Devr-i Alem Eğitim Kolejleri, CrossAction programları ile öğrencilerin hayatlarına eğlence ve sağlık katıyor. Kolejin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Koordinatörü Uzman Psikolog Aslı Kanizi, fiziksel sağlığın özgüvenden akademik gelişime kadar uzanan etkilerini anlattı.

Spor, Çocuk Gelişiminin Tüm Yönlerini Etkiliyor
Spor, Çocuk Gelişiminin Tüm Yönlerini Etkiliyor Nehir Karakoçak
Bu içerik 961 kez okundu.

Devr-i Alem Eğitim Kolejleri Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Koordinatörü Uzman Psikolog Aslı Kanizi, aktivite programlarının çocuk gelişimini bütünsel olarak etkilediğini söylüyor: “Çocuk gelişimini, bir bütün olarak izlemek gerekir. Çocuklarla beden eğitimi derslerinde uyguladığımız CrossAction programı, bedensel gelişimin yanı sıra bilişsel ve psikososyal gelişim alanları için de büyük önem taşımaktadır.

 

Fiziksel olarak gelişen çocuk rahatlıkla hareket eder. Hareketlerinde başarılı olur ise toplum içinde daha hızlı kararlar verip girişken bir bireye dönüşür. Bu nedenle çocuğun fiziksel olarak gelişirken aynı zamanda psikososyal olarak da geliştiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda dürtüsel davranışlar azalacak, otokontrol becerileri gelişecektir. Aşırı hareketlilik ihtiyacı, fiziksel aktivite yaparken giderilmiş olur ve kas grupları gelişir.

 

Fiziksel Gelişim ve Psikomotor Gelişim Farklıdır

Uzman Psikolog Aslı Kanizi, fiziksel gelişimle psikomotor gelişimin birbiri içinde ancak farklı süreçler olduğunun altını çiziyor: “Çocukta fiziksel gelişimin olması için önce psikomotor gelişimin tamamlanması gerekir. Çocukların fiziksel gelişim haritalarını çıkarırken boy, kilo ve hacimsel artışlarını hesaplarız. Psikomotor gelişimde ise çocukların kaslarıyla zihinlerinin ve duyu organlarının koordinasyonunu izleriz.

 

Psikomotor gelişim, çocuğun sadece fiziksel gelişimi ile alakalı değildir. Çocuklarda özgüven, dikkat, odaklanma ve akademik gelişim için psikomotor gelişim çok önemlidir. Çocuğun birçok alanda kendisini ifade etmesini, bir birey olarak kabul edilmesini sağlar. Psikomotor gelişimini sağlayan çocuk, okuma yazmayı da kolaylıkla öğrenir. Öğrenirken diğer taraftan arkadaşlarıyla da daha etkin iletişim kurar. Yazısı daha iyidir daha iyi okur… Bu nedenle erken yaşlardan itibaren, çocuklarda psikomotor ve fiziksel gelişimlerini sağlayacak, kaslarını esnetip güçlendirecek etkinlikler çok önemlidir.

 

Kaslar Esnerken Dış Dünyaya Esneklik de Artar

Çocuğun kaslarını esnetmesiyle dış dünyaya esneklik göstermesi aynı doğrultudadır. Sosyal ortamlara daha kolay giren, her şeyi yapabileceğini kontrol edebileceğini hisseden kişi yaşamın içinde de esneklik gösterir. Çocuk, daha güçlü, yılmayan bir mizaca ulaşıp yapabilirim duygusunu, her görevi tamamlayabilirim hissini karakterine yerleştirmiş olur.

 

Anne Babaların da Tercihi

CrossAction antrenörü Emre Kirman, düzenli olarak CrossAction yapan çocukların eklem rahatsızlıkları ve omurga problemlerinden korunduğunu söylüyor: “Fiziksel olarak daha sağlıklı hale gelmelerine ek olarak akademik başarıları da olumlu etkileniyor. Beraberce uygulanan program ile eğlenip sosyalleşen çocukların artan özgüvenlerini yakından gözlemek mümkün. Tüm bu avantajları nedeniyle CrossAction aynı zamanda anne babaların da tercihi”.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi