Toyota’dan arkadaş canlısı mini robot Kirobo!

Toyota, daha önce ürettiği ve uzayda konuşma özelliğine sahip ilk robot olan Kirobo’nun arkadaş canlısı versiyonunu hazırladı.

Toyota’nın ürettiği avuç içi kadar bir büyüklüğe sahip olan Kirobo en yakın arkadaşınız olmaya aday.

Teknoloji o kadar ilerledi ki artık robotlar her alanda karşımıza çıkmaya başladı. Bunlardan sonuncusu da Mini Robot Kirobo oldu. İnsanların en yakın arkadaşı olmaya hazırlanan Kirobo, 34 cm boyunda. Ayakta durma ve oturma özellikleri de bulunan robot oturduğunda ise sadece 10 cm oluyor.

Yüz İfadenizi Algılayıp Ona Göre Davranıyor

Kirobo’nun en büyük özelliği ise içinde buluna kamera sayesinde karşısındaki insanların yüz ifadesini algılayabilmesi. İfadeyi analiz etme kabiliyeti bulunan bu mini robot, duygunuzun ne olduğunu anlıyor ve ona göre size karşılık veriyor. Sizin duygu durumunuza göre bir ses tonu alan robot, hareketlerini de aynı şekilde ayarlıyor.

Kirobo’yu akıllı telefonunuza da bağlayabiliyorsunuz. Bunun için Bluetooth bağlantısı yeterli oluyor. Binlerce kelimeyi hafızasında barındıran bu sevimli robot, sizinle adeta arkadaşınız gibi konuşuyor ve dertleşiyor.

Toyota’nın büyük bir özenle hazırladığı arkadaş robot Kirobo, 5 yaşında bir çocuk zekasına sahip olarak hazırlanmış. Gelecek yıl Japonya’da satışa sunulacak olan robotun satış fiyatı ise 392 dolar olarak belirlenmiş.


Etkinlik Ajansı