TÜRK FİZİK DERNEĞİ 2017 ONUR ÖDÜLÜ PROF. DR. NiHAT BERKER’İN

Türk Fizik Derneği 2017 yılı Onur Ödülü Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker’e verildi.

TÜRK FİZİK DERNEĞİ 2017 ONUR ÖDÜLÜ PROF. DR. NiHAT BERKER’İN
TÜRK FİZİK DERNEĞİ 2017 ONUR ÖDÜLÜ PROF. DR. NiHAT BERKER’İN Nehir Karakoçak
Bu içerik 1145 kez okundu.

Bilimsel araştırmaları ile öne çıkmış, gençleri desteklemiş, ülkemizde fizik bilimine önemli katkı sağlamış ve hizmet vermiş bilim insanlarına 2008’den bu yana her yıl Türk Fizik Derneği tarafından verilen Onur Ödülü, bu yıl Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker’e verildi. Ödül töreni bu yıl 33’üncüsü düzenlenen Uluslararası Fizik Kongresi kapsamında gerçekleştirildi. Prof. Dr. Berker’e onur ödülü Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş tarafından takdim edildi.

Prof. Dr. Berker, bilime yön veren 100 Türk arasında

Prof. Dr. Nihat Berker ayrıca Turkish Time Dergisi’nin gerçekleştirdiği ‘Bilime Yön Veren 100 Türk’ listesinde de yer alıyor. Turkish Time’ın araştırması, bilim insanlarının araştırmalarının aldığı atıf sayısına göre yapıldı.

Prof. Dr. Nihat Berker’in istatistik mekanik ve faz geçişleri alanlarında imza attığı birbirinden değerli çalışmalara, bugüne dek yerli ve yabancı birçok bilim insanının araştırmasında atıf yapıldı. 1979 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başlıyan Nihat Berker, 1988 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Profesör ve 2004'de Emeritus Profesör unvanını aldı. 1999'da Türkiye'ye kesin dönüş yapan Prof. Dr. Berker, 2007 yılında Almanya'nın en prestijli ödüllerinden biri olan Humboldt Ödülü'nü de kazandı.

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde lise öğrencilerine yönelik ücretsiz “Arttırılmış Mekanik” ve her yıl farklı bir konuya odaklanan herkese açık dersler de veren Prof. Dr. Berker, her yaştan insanın kendini geliştirmesine, yetiştirmesine katkıda bulunuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi