Türkiye’nin dış ticaretinde Çin yuanının payı ne?

TCMB ile Çin Merkez Bankası arasındaki swap anlaşmasının hacmi 5 milyar doların üzerine çıkartılırken, açıklamada iki temel hedeften birinin yerel para birimleriyle ticareti kolaylaştırmak olduğu açıklandı. 2020'de Türkiye'nin ithalatında Çin ilk sırayı alırken, Çin yuanının dış ticaretteki payı sadece yüzde 0,07 oldu.

Türkiye’nin dış ticaretinde Çin yuanının payı ne?
Türkiye’nin dış ticaretinde Çin yuanının payı ne? Nehir
Bu içerik 157 kez okundu.

 

Döviz rezervinde son yıllarda yaşanan dramatik düşüş Merkez Bankası’nı (TCMB) yabancı ülke merkez bankaları ile swap (para takası) anlaşması arayışlarına yöneltti. Amaç, belirli bir vade için alınan ödünç dövizle, en azından brüt rezervleri yüksek göstermekti.

Kapısı çalınanlardan biri de ABD Merkez Bankası (Fed) oldu. Hedef, küresel rezerv para olan dolara ulaşmaktı. Ancak Fed’den olumlu yanıt alınamadı.

Euro için Avrupa, pound için İngiltere, yen için Japon merkez bankası gündeme geldi ancak sonuç alınamadı.

Sonuç alınan iki banka, Katar ve Çin merkez bankaları oldu. Katar siyasi müttefik olarak, Çin ise Türkiye’nin ithalatındaki bir numaralı aktör olarak öne çıktı.

Katar Merkez Bankası ile 15 milyar dolar karşılığı Katar Riyali-TL takası yapıldı. Çin ile önce 1 milyar dolar karşılığı yuan-TL takasıyla başlayan swap hattının hacmi artırıldı.

TCMB’den dün akşam yapılan açıklamada, “TCMB ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 30 Mayıs 2019 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin yuanına ulaşmıştır” denildi. Artırılan söz konusu rakamın da 15 Haziran 2021 tarihi itibariyle TCMB hesaplarına girdiği belirtildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi