Twitch’ten YouTube Benzeri Yeni Platform!

Birçok oyun severin önceden kaydettikleri oyun videolarını yada doğrudan canlı yayında oynadıkları videoları yayınlayarak bir izleyici kitlesi oluşturmalarını ve az da olsa para kazanmalarını sağlayan Twitch, bu kez yeni oluşturacağı platform ile Youtube'a rakip olmaya hazırlanıyor.

2011 yılında Emmett Shear ve Justin Kan tarafından kurulan bünyesinde oyun videoları barındıran Twitch, 970 milyon dolar gibi bir ücretle 2014 yılında Amazon tarafından satın alınmıştı. Google da Twitch’e talip olmuş ama ne yazık ki bu popüler platformu Amazon‘a kaptırmıştı. Ardından YouTube‘u satın alan Google, bu platform üzerinden oyuncular için bir bölüm hazırlayarak Twitch benzeri bir ortam yaratmak istemişti. Google’un bu atağı karşısında suskun kalan Twitch, yeni platformuyla Youtube’a rakip olacağını duyurdu.

Twitch şirketinde ürün pazarlama müdürü olarak çalışan Naoreen McInnis resmi Twitch bloglarından birinde yaptığı açıklamaya göre Twitch bundan sonra içerik yaratıcılarına videolarını kalıcı olarak yayınlayabilecekleri Youtube gibi tahmin edilen yeni bir platform hazırlayacak.

Video içerik politikasında kullanıcılarına daha rahat ve esnek bir sistem sunan Twitch’in yeni platformu,  telif hakları ve reklamlara göre videoları kalıcı olarak kaldıran Youtube’a göre kullanıcılar tarafından daha tercih edilebilir bir platform olması tahmin ediliyor.

Twitch’in yeni video platformu şimdilik test aşamasında ve yalnızca az sayıda kullanıcı tarafından kullanılabiliyor. Kullanıcılar şimdilik sürekli geri bildirimler ile  yeni platformdaki problemler hakkında ya da öneriler için Twitch’i bilgilendiriyor. Gelen bu bildirimler kapsamında da Twitch, platformu düzenliyor veya platforma yeni bir şeyler ekliyor.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı