Voyager 1'in İticilerinin Ateşlendiği Açıklandı

Voyager 1, çok uzun senelerden beri evrene yönelik veriler toplamaya, dünyamıza çeşitli bilgiler aktarmaya hiç bir şekilde ara vermeden devam etmekte

Voyager 1'in İticilerinin Ateşlendiği Açıklandı
Voyager 1'in İticilerinin Ateşlendiği Açıklandı Mahmut Şahan
Bu içerik 872 kez okundu.

Voyager 1, çok uzun senelerden beri evrene yönelik veriler toplamaya, dünyamıza çeşitli bilgiler aktarmaya hiç bir şekilde ara vermeden devam etmekte. İticileri senelerden beri uyku durumunda bulunan  Voyager 1 isimli uzay aracının iticileri, yeniden ateşlenip harekete geçirildi.

Voyager, tam 40 sene önce dünyayı terk etmiş olan en uzak ve de en hızlı insan yapımından uzay aracı olma özelliğini taşıyor. 22 milyar kmlik bir uzakta, nükleer bir güce sahip bulunan bu uzay aracı, uzaydan gelmiş olan bir sinyali tam olarak 19 saat 35 dakika içerisinde iletiyor.

Voyager’ın iticileri ise neredeyse tam 37 seneden beri uyku durumundaydı. NASA ise, Voyager derin olan uzay sondasını senelerden beri hareketsiz kılmış olan bir itici setinin ateşlenme  ile ilgili emrini verdi ve de  ateşleme büyük bir başarı ile gerçekleşti.

Yakıt açısından da hala çok iyi bir durumda denilebilecek olan bu Voyager’ın 2025 senesine kadar görevine devam edecek olması da bekleniyor. Toplamış olduğu fotoğraflar, göndermiş olduğu veriler ile halen bütün evreni anlamamız konusunda da yardımcı olmakta.

İtici ile ilgili programının ise BASIC ve  de Fortran’ın en uç noktaya gelmiş olduğu günler itibari ile bir assembler dili kullanılıp yazılmış olduğu da açık bir şekilde belirtiliyor.

voyager voyager 1 nasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi