WannaCry Kurbanlarına Yeni Çözüm Geldi!

Tüm dünyayı etkisi altına alan WannaCry virüsü pek çok cihazı etkisi altına alırken bu tehlikeli virüs son günlerini yaşıyor olabilir. İşte tüm detaylar.

WannaCry Kurbanlarına Yeni Çözüm Geldi!
WannaCry Kurbanlarına Yeni Çözüm Geldi! Burak AYDIN
Bu içerik 781 kez okundu.

Nereden ve neden çıktığı bilinmeyen ancak çok kısa bir süre içinde bilgisayarları etkisi altına alan bu zararlı yazılım kullanıcıların bütün verilerini kilitliyor ve bilgisayarlarını yeniden kullanmaları için belli bir tutar istiyordu. Ancak bu tarz programlar için üretilen bu yeni yöntemle fidye yazılımlarının sonu gelmiş olabilir.

Son zamanlarda sayıları giderek artan fidye yazılımlarının en tehlikeli olanı olan WannaCry uygulaması karşısında kullanıcıların yapabilecekleri şeyler oldukça kısıtlı. Verilerini kurtarmak için ya dolandırıcılara ödeme yapmak ya da verilerini kaybetme seçeneklerinden birisini seçmek zorunda kalan kullanıcılar için geliştirilen yeni yazılım bir umut olabilir.

wannacry

Güvenlik araştırmacıları tarafından yeni geliştirilen WannaKiwi uygulaması şimdilik sadece özel bir kullanıcı grubu için umut oluyor. Windows XP'den Windows 7 işletim sistemini kullanan kullanıcıların yararlanabileceği bu özel programı sadece zararlı yazılım bulaştıktan sonra bilgisayarlarını henüz başlatmamış kullanıcılar kullanabiliyor.

Bu programı kullanabilecek şanslı kullanıcıların bilgisayarlarına WannaCry virüsü bulaşmasının ardından eğer ki bilgisayarlarını yeniden başlattılarsa bilgisayarlarında olan verileri kurtarma gibi bir şansları bulunmuyor. Kullanıcıların bu programı kullanmaları için bilgisayarlarını uyku moduna almış ya da hazırda bekletmiş olmaları gerekiyor. Bakalım ilerleyen günlerde bu tür zararlı programları karşısında etkili çözümler üretilecek mi ? 

wannacry wannakiwi windows
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi