Windows 10'a Ait 32 TB Boyutundaki Kaynak Kodları Sızdırıldı

Yeni geliştirilmiş olan Windows işletim sisteminin çok büyük bir bölümünün kaynak kodları internet ortamında sızdırıldı. Hacker’lara ise açık bulmak çok daha basit bir duruma gelebilir

Windows 10'a Ait 32 TB Boyutundaki Kaynak Kodları Sızdırıldı
Windows 10'a Ait 32 TB Boyutundaki Kaynak Kodları Sızdırıldı Mahmut Şahan
Bu içerik 659 kez okundu.

Yeni geliştirilmiş olan Windows işletim sisteminin  çok büyük bir bölümünün kaynak kodları internet ortamında sızdırıldı. Hacker’lara ise açık bulmak çok daha basit bir duruma gelebilir

Dünya üzerindeki en çok kullanılan işletim sistemine sahip olduğunda doğal bir şekilde hedef listesinde de birinci sırada olmaktasınız. Microsoft şirketi çok daha güvenilir olmak amacıyla fazlasıyla çaba sarf ediyor muhakkak fakat hacker’lar ise birbirinden bağımsız ya da koordineli bir biçimde çok daha büyük bir çaba ile açık yakalayarak haksız bir şekilde gelir elde edebilmenin yollarını aramaktalar.

Wannacry saldırısı esnasında gündeme gelmiş olan Windows XP isimli işletim sisteminin mevcut açığı yazılım devi Microsoft'un başını yeteri kadar ağrıtmıştı. Güncel  durumdaki Windows'lar için hiç bir şekilde  tehdit oluşturmamış olan  bu saldırının etkileri ise çok sarsıcı olmuştu. Şimdi  ise yakın bir gelecekte Redmond'un güvenlik amacı ile ekstra  bir şekilde mesai harcaması  da gerekebilir. Zira The Register’ın yapmış olduğu özel bir haberine göre ise Windows işletim sistemine ait çok büyük bir bölümünü oluşturan ve  de çekirdek kaynak kod parçalarını da içermekte bulunan kritik bir sızıntının olduğu söz konusu. 8TB boyutuna kadar sıkıştırılabilmekte olan 32TB boyutunda bulunan resmi ve de halka açık durumda bulunmayan görüntülerin yer aldığı arşiv betaarchive sitesine yüklendi.

Arşiv içerisinde Mart ayında Microsoft şirketinin şirket içindeki sistemlerinden çıkartılmış olan gizli veriler ve  de yazılım planları da bulunmakta. Ortaya çıkmış olan bu verilerle alakalı olarak ise tartışma devam ediyor. 19 Haziran Pazartesi gününde gizli kaynak kodu arşivinin eklenmiş olduğunu duyuran siteden alınmış olan ekran görüntüsünde yer alan kodlar ile ilgili olarak Microsoft şirketinden ise halen bir açıklama gerçekleştirilmedi.

microsoft windows 10 wannacry
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi