Yahoo Flash Player Kullanmayı Bırakıyor!

Ünlü teknoloji lideri Yahoo, performans problemleri ve güvenlik açıklarıyla sık sık gündeme gelen flash playerı HTML 5 ile değiştireceklerini duyurdu.

Amit Jain isimli Yahoo geliştiricisi, Yahoo’da bulunan flash playerin yerine html 5 kullanacaklarını açıkladı. Yahoo’nun geliştirici aslında HTML 5’i uzun süredir test ettiklerini, örnek olarak 2015 yılında canlı olarak yayınlanacak bir Amerikan futbolu karşılaşmasından hemen önce flash player yerine HTML 5’i test ettiklerini söyledi. Ünlü teknoloji şirketi Yahoo’nun geliştiricisi yapılan testlerin başarılıyla sonuçlandığını fakat belirtilen tarihte HTML 5 kullanımının şuan olduğu kadar kullanılmaması nedeniyle Yahoo’nun bu değişiklik için beklediğini dile getiren Amit Jain, yalnız Apple şirketinin ürettiği tarayıcı Safari de HTML 5’i test ettiklerini söyledi.

Yahoo’nun da flash player’ı bırakıp HTML 5’e geçtiğini açıklamasıyla, flash uygulamalarının tozlu tarih sayfalarına karıştığını söylesek yanılmış olmayız. Çünkü flash playerın üreticisi Adobe bile bu projelerinden vazgeçmiş durumda. Flash player uygulamalarından vazgeçilmesinin en büyük nedeni ise çeşitli performans sorunları ve bir türlü kapatılmayan güvenlik açıkları. Yahoo bu değişikliği yapma nedeni olarak flashın birçok güvenlik açığı barındırdığını ve bu açıkların bir türlü kapatılamamasını gösterdi.

Daha önce birçok internet tarayıcısı ve internet sitesi de flash player kullanmayı bıraktıklarını açıklamıştı. Yahoo’da bunları arasına katıldı. Yahoo’nun geliştiricisinin açıkladığı bu değişikliğin ne zaman yapılacağı ise henüz bir netlik kazanmadı. Değişikliğin tarayıcılara göre aşama aşama yapılacağı tahmin ediliyor.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı