YAPI KREDİ’DEN TÜRKİYE EKONOMİSİNE 267.2 MİLYAR TL KATKI

Yapı Kredi, 2017’nin ilk dokuz ayında sergilediği güçlü performansla, ekonomiye olan katkısını 267 milyar liranın üzerine, net kârını ise 2.7 milyar TL’ye taşıdı.

YAPI KREDİ’DEN TÜRKİYE EKONOMİSİNE 267.2 MİLYAR TL KATKI
YAPI KREDİ’DEN TÜRKİYE EKONOMİSİNE 267.2 MİLYAR TL KATKI Nehir Karakoçak
Bu içerik 716 kez okundu.

Yapı Kredi’nin, yılın ilk dokuz ayında konsolide bazda krediler toplamı 267.2 milyar TL’ye ulaşırken, net kârı geçen yılın aynı dönemine göre, (tek seferlik gelirler hariç) yüzde 27 artışla 2 milyar 735 milyon TL seviyesine yükseldi. Yapı Kredi’nin sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 14,9 olarak gerçekleşti.

 

Kredilerde dengeli büyümeye devam ediyoruz

 

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, enflasyon odaklı sıkı para politikası yılın üçüncü çeyreğinde de devam ederken, Kredi Garanti Fonu (KGF) başta olmak üzere hükümet tarafından alınan önlemler ve özel tüketimdeki artışın da etkisiyle gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 5,1 arttığına dikkat çekti.

Açıkalın şu değerlendirmede bulundu: “Ekonomik büyümedeki güçlü performans, bankacılık sektöründe kredi büyümesine yardımcı oldu. Yapı Kredi de bu süreçte kredilerdeki dengeli büyüme stratejisine devam etti. Yılın ilk dokuz ayında Yapı Kredi’nin toplam aktifleri 294 milyar TL’ye, net kârı ise 2 milyar 735 milyon TL’ye ulaştı. Dijitalleşme ve verimlilik artırıcı çalışmalarımızın etkisiyle ortalama maddi özkaynak kârlılığımız yüzde 14 seviyesinde gerçekleşti. Toplam nakdi ve gayri nakdi kredilerimiz 267.2 milyar TL’ye yükselirken, mevduat büyüklüğümüz ise 165 milyar TL oldu.”

 

 

Sağladığımız kaynaklar Yapı Kredi’ye duyulan güvenin bir kanıtı

 

 

Yapı Kredi’nin zorlu faaliyet ortamına rağmen uluslararası piyasalardaki fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye ve güçlendirmeye de devam ettiğini belirten Açıkalın, “Sene başından bu yana Eurobond ihracı ile yarattığımız kaynaklara Ekim ayında sağladığımız 1 milyar 350 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisini de ekledik. Küresel piyasalarda her geçen gün artan belirsizliğe rağmen sağladığımız bu fonlama kaynakları Türkiye ekonomisine ve Yapı Kredi’ye duyulan güvenin somut bir kanıtıdır” dedi.

 

Dijitalde devrim niteliğindeki uygulamalarımıza yenilerini ekliyoruz

 

Dijitalleşme yönünde Türkiye’yi öncü uygulamalarla tanıştırmaya devam ettiklerini söyleyen Açıkalın, “Dijital bankacılık müşterilerimizin sayısı son 1 yılda yüzde 35 artarken mobil bankacılık müşterilerimiz ise yüzde 56 arttı. Ayrıca dijital müşterilerimizin içinde mobil bankacılık kullanım oranımız Eylül 2017 itibariyle yüzde 85’e ulaştı. Aktif dijital müşterimiz olan her 7 kullanıcının 6’sı mobil bankacılık hizmetlerimizi kullanıyor. Bunun yanında, nakit dışı işlemlerde dijital kanalların payı yüzde 94’e yükseldi” dedi.

 

‘Bankanın Uzaktan Kumandası’ olarak konumlandırılan ve müşterilerin tek bir dijital kapıdan tüm hizmetlere ulaşabildiği Yapı Kredi Mobil’in uluslararası alanda da takdir görmeye devam ettiğini belirten Açıkalın, şu bilgileri verdi: “2017 yılında sadece dijital uygulamalarımız ile toplam 26 ödül kazandık. Dünyanın en saygın yayınlarından Global Finance tarafından ‘Avrupa’nın En Yenilikçi Dijital Bankası’, ‘Avrupa’nın En İyi Entegre Kurumsal Bankası’, ‘Avrupa’nın En İyi Kurumsal Site Tasarımı’, ‘Türkiye’nin En İyi Dijital Bankası’ ve ‘Türkiye’nin En İyi Kurumsal Dijital Bankası’ seçilerek 5 ödüle birden layık görüldük. Önde gelen iş dünyası yarışmalarından Stevie International Business Awards’da beş altın ve bir gümüş olmak üzere 6 ödülün sahibi olduk.

Dünyanın en önemli finansal hizmet inovasyonlarının ödüllendirildiği The BAI Global Innovation Awards’da, Yapı Kredi Mobil ve Self Servis World ile iki birincilik aldık. Son olarak Yapı Kredi Mobil ile MMA Smarties tarafından da ‘Avrupa’nın En İyi Mobil Uygulaması’ seçildik ve toplamda 3 büyük ödüle layık görüldük. Müşteri deneyimini odak noktasına koyduğumuz başarılı dijitalleşme stratejimiz önümüzdeki dönemde de tüm hızıyla devam edecek.”

 

Leasing, faktoring ve kredi kartlarında aralıksız liderliğe devam

 

 

Finansal hizmetler grubu olarak Yapı Kredi’nin farklı uzmanlık alanlarındaki iştiraklerinin de dokuz aylık dönemde başarılı performansına devam ettiğini kaydeden Açıkalın, “Yapı Kredi World ile kredi kartı pazarındaki liderliğimizi sürdürüyoruz. 2017 yılının ilk dokuz ayında kredi kartı alacak bakiyesindeki yüzde 21,7’lik pazar payımızla sektörde yine lideriz. Sektörünün KGF kapsamında KOBİ’lere destek olan ilk firması olan Yapı Kredi Leasing ile dünyanın önde gelen faktoring şirketleri arasında olan Yapı Kredi Faktoring’in alanlarındaki liderlikleri de açık ara devam ediyor” diye konuştu.

 

 

Bütün çabamız ülkemize kalıcı değerler bırakabilmek için.

 

 

Yapı Kredi olarak Türkiye’ye kalıcı değerler bırakmak adına da çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Açıkalın şu değerlendirmede bulundu: “Dünyanın bize sunduğu tüm kaynakları özenli kullanmak, gelecek nesillere karşı en büyük sorumluluğumuz. Bu kapsamda Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi’nin imzacıları arasında yer aldık. Böylelikle kredilendirme politikalarımıza sürdürülebilirlik ölçütlerini yerleştirmek adına önemli bir adım attık. Sürdürülebilirliğin yanı sıra bir “kültür sanat bankası” olarak bu yılın üçüncü çeyreğinde ülkemize kalıcı bir armağan daha verdik. 50 yıldır İstiklal Caddesi’nin tarihine tanıklık eden Yapı Kredi Kültür Sanat binası, 4 yıllık yenileme sürecinin ardından kendi yerine geri döndü. Bubina, ülkemize ve kültür sanata olan inancımızın en önemli sembollerinden biri. Aynı dönemde Yapı Kredi olarak YGA işbirliği ile Sevgi Evleri’ndeki çocuklara bilimi sevdirmeyi hedeflediğimiz “Anadolu’ya Bilim Göçü” projemizi de başlattık. Bu çalışmalarımızın da hedefine ulaşacağına ve Türkiye’nin gelecekteki Aziz Sancar’larını bu proje ile keşfedeceğimize inancım sonsuz.”

 

Yapı Kredi’nin 30 Eylül 2017 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

 

Toplam aktifler : 293.857 milyon TL Net Grup kârı : 2.735 milyon TL

Toplam nakdi krediler : 190.560 milyon TL Toplam gelirler : 10.152 milyon TL

Toplam mevduat : 165.003 milyon TL Faaliyet giderleri : 4.154 milyon TL

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi