Youtube'dan Yeni Bir Tane Daha Video Formatı

YouTube isimli popüler video sitesi, VR180 ismine sahip yeni video formatını resmi bir şekilde duyurdu. VR180 isimli video formatı, yüksek çözünürlüğe sahip ve de kullanıcının önündekine odaklanmış olan sanal gerçeklik videolarını olanaklı bir duruma getiriyor.

Youtube'dan Yeni Bir Tane Daha Video Formatı
Youtube'dan Yeni Bir Tane Daha Video Formatı Mahmut Şahan
Bu içerik 974 kez okundu.

YouTube isimli popüler video sitesi, VR180 ismine sahip yeni video formatını  resmi bir şekilde duyurdu. VR180 isimli video formatı, yüksek çözünürlüğe sahip ve de kullanıcının önündekine odaklanmış olan sanal gerçeklik videolarını olanaklı bir duruma getiriyor.

Kullanıcılar ise bu yeni formatta aynı 360 derece videolarda yapılabildiği gibi videoları izlenebilecek. Fakat görüntüleme isminden de açık bir şekilde anlaşılacağı 180 derecelik olacak.

VR180 formatındaki videoları, isminden de anlaşılacağı üzre 180 derecede çekilmiş olan 3 boyutlu videolar olarak nitelendirmekte ve de video görüntüsü süresince çok daha yüksek çözünürlük (4K çözünürlüğe kadar) sağlamakta.

VR180'in sunmuş olduğu öteki bir iyileştirme  ise stereoskopik görünümdür. Bu ise, düz görünüme sahip bir panoramik videonun yerine (YouTube 360' videoları içerisinde ortak), arka ve de ön planda yer alan nesneler derinlik hissini verecek biçimde sunuluyor. Eklemiş olduğunuz bu derinlik duygusu ise, YouTube'un tarayıcısında bile bu videoyu bir tane VR gözlük aracılığı ile görüntülüyormuşsunuz hissini uyandırmakta.

Google şirketi ise, VR180  formatındaki videoların akıllı telefon ya da bilgisayarda yer alan yüksek çözünürlüğe sahip içeriklerin normal bir biçimde görüneceğini ve tüm sahneyi görmek amacıyla telefonu hareket ettirmeye hiç bir şekilde gerek olmadığını da resmi bir şekilde. Bunun ile beraber, içerikler ise bir sanal gerçeklik gözlüğü ile görüntülenirse 180 derecelik bir videoya dönüşmekte. VR180 isimli formatına sahip olan videolar aynı zamanda canlı yayınları da desteklemekte. 

VR180 isimli bu yeni formatını desteklemiş olan kameraların, Google şirketinin Daydream ekibi ile beraber çalışmaya devam eden Lenovo ve de LG gibi özel şirketler tarafından üretimi yapılacak. Kameraların ise önümüzdeki kış ayları içerisinde piyasaya çıkması beklenmekte. 

youtube vr180 lenovo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi