Yüzebilen Rüzgar Çiftliği Artık Çalışıyor

Yüzebilen rüzgar çiftliği, denizlerde yer alan rüzgar hızının çok olması sebebi ile karada yer alan santrallere kıyasla daha fazla yüksek verimlilikte çalışmakta.

Yüzebilen Rüzgar Çiftliği Artık Çalışıyor
Yüzebilen Rüzgar Çiftliği Artık Çalışıyor Mahmut Şahan
Bu içerik 877 kez okundu.

Yüzebilen rüzgar çiftliği, denizlerde yer alan rüzgar hızının çok olması sebebi ile karada yer alan santrallere kıyasla daha fazla yüksek verimlilikte çalışmakta. Fakat yüzen rüzgar çiftliğini inşa etme ile ilgili yaşanan zorluklar sebebiyle bu çiftlikler daha fazla sığ sularda kurulmakta. Dünya üzerindeki ilk yüzebilen rüzgar çiftliği ise İskoçya sahili içerisinde resmen devreye alındı.

İskoçya'nın kıyılarından yaklaşık  olarak 25 km’lik bir açıklıkta kurulmuş olan Hywind isimli çiftliği 30 MW gücünde bir üretim kapasitesine da sahip. Yaklaşık bir şekilde 22.000  tane eve güç sağlayabilecek kapasitede yer alan bu çiftlik, 4 kilometrekare genişlikteki bir alanda kurulu. Çiftlik içerisinde 253 metre uzunluğuna sahip 6 MW kapasitesi bulunan 5 tane rüzgar türbini yer almakta. Rüzgar türbinleri ise saniyede 10 m’lik  bir ortalama rüzgar hızı ile enerji üretmekte.

Hywind çiftliğinin türbinleri, her bir tanesi 3 emme ankrajıyla dengelenmiş bir durumda 95 ila 129 m derinlik içerisinde suda yüzmekte. Üretim bölgesi içerisinde birbirine bağlanmış olan türbinlerin üretmiş olduğu güç, 33 kV bir gerilim ile 30 km’lik bir kablo ile birlikte kıyıya iletilmekte.

Nispeten  çok küçük bir çiftlik olarak görülmesine karşın, Hywind  isimli tesisi, yüzebilen rüzgar türbini teknolojinin fizibilitesini gösterebilmek amacı ile çok önemli bir pilot proje olarak öne çıkıyor. Geliştiriciler ise Hywind’den tam 10 kat daha yüksek kapasiteye sahip çiftlikleri inşa etmeyi planlamakta.

iskoçya yüzen rüzgar çiftliği hywind
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi