Zararlı Yazılımlar MacBook Kamerasını Ele Geçiriyor!

Apple’ın dizüstü bilgisayarı MacBook zararlı yazılımla karşı karşıya. Gelen bilgilere göre bu zararlı yazılım bilgisayarınızın kamerasını ele geçirerek video görüşmelerinizi kayıt ediyor.

Apple’ın gözde dizüstü bilgisayarı MacBook, büyük bir güvenlik açığı ile karşı karşıya kaldı. Bilgisayara girebilen zararlı yazılım kamerasını ele geçirmeyi başarıyor. Markaya güvenlik uyarısı Güvenlik Firması olan Snack’in yöneticisi Patrick Wardle’dan geldi.

Wardle, özellikle Mac model bilgisayarlarda büyük tehdit oluşturacak bir yazılımın varlığını tespit ettiklerini söyledi. Bilgisayara bulaştığı anda oldukça etkili bir hale gelen bu zararlı yazılım, özellikle kamerasını ele geçiriyor ve sizin webcam ile gerçekleştirdiğiniz tüm video sohbetlerini sizden gizli kayıt ediyor.

Webcam görüşmeleriniz Gizlice Kayıt Oluyor     

Gelen bilgilere göre Mac’leri tehdit eden yazılım uzun bir süredir mevcut. Önceden de bu tip zararlı yazılımlardan büyük sıkıntı yaşayan marka, bu sefer kamerası üzerinden vurulmaya çalışıyor. Önceki zararlı yazılımlardan Eleanor, Crisi ve Mokes’de aynı etkiye sahipti.

Wardle’ın yaptığı açıklamada bu son yazılımın en büyük hedefinin Webcam özelliği üzerinden kişinin tüm video görüşmelerini kaydetmek. Ancak bu kayıtlardan bilgisayar kullanıcısının asla haberi olmuyor. Zararlı yazılım kamerayla birlikte bir de bilgisayarın LED ışığını istediği şekilde ayarlayabiliyor.

Bu yazılımdan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken OverSight adı verilen ve ücretsiz olan güvenlik sisteminin indirilmesi. Bu sayede dizüstü bilgisayarın webcam özelliği izlenmeye başlıyor ve herhangi bir kayıt halinde size uyarı geliyor.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı