ABD’den şaşırtan karar

ABD’den şaşırtan karar
ABD’den şaşırtan karar hande erol

İstihbarat, dünyada gün geçtikçe daha da önemli hale geliyor. Her an meydana gelebilecek bir savaş durumunda ülkeler farklı savaş yöntemleri geliştiriyor. Bunlardan birisi de yörüngedeki uyduların yeryüzünden yok edilmesini sağlayacak bir sistem oluyor.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, California eyaletindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nü ziyareti sırasında, uydu karşıtı testleriyle ilgili kararını açıkladı. Bu karara göre ABD, uydu karşıtı füze testleri uygulamasını sona erdirme taahhüdünde bulundu. Bunun yanı sıra diğer ülkeleri de onun liderliğini takip etmeye çağırdı.

İdare yetkilileri, politikaya diğer ulusların da uymasını gerektiğini belirtti ve testleri ‘uzayın güvenliği ve sürdürülebilirliğine yönelik en acil tehditlerden biri‘ olarak nitelendirdi. ABD’nin bu açıklaması, Rusya’nın kasım ayında ASAT testi gerçekleştirmesinden beş ay sonra geldi.

Yönetim, uzayda füze denemelerinin azaltılmasının, uzayda çatışma riskini azaltacağına ve alanı, çevreye zarar verecek malzemelerden daha temiz tutacağına inanıyor. Ayrıca Beyaz Saray, NASA ve Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Artemis’i desteklemeyi sürdürüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor