ABD’den yeni kripto para yasası

ABD’den yeni kripto para yasası
ABD’den yeni kripto para yasası hande erol

ABD’de Demokrat Parti Senatörleri, yeni bir kripto para yasası için harekete geçti. Rusya, dünyadan gelen yaptırım kararları sonrası kripto para varlıklarına yönelmeye başladı. Yaptırımları kripto paralar ile delmeyi başardığı iddia edilen Rusya için ABD’den kötü haber geldi. Buna göre Senatoya sunulacak yeni kripto para yasası, kripto para borsalarını hedef alıyor.

Kripto para birimleri, FED’in faiz artırma kararı sonrası yükselme eğiliminde. Ancak ABD yeni kripto para yasası haberinin bile bu yükselen ivmeyi aşağı yöne çekme ihtimali de var. Bu anlamda yeni yasa ile Rusya’da hizmet veren kripto para borsaları için de yaptırımlar geliyor.

Yasa tasarısına göre Rusya’da ikamet eden kişilere de ABD’de hizmet sunan kripto para borsalarının hizmet sunmasının da engellemesi planlar arasında. Bu anlamda ABD’de Binance USA şeklinde hizmet veren Binance gibi dev borsalara bir yaptırım gelip gelmeyeceği de merak konusu.

Tasarıyla Rusya dışında ABD içinde de kara para aklamanın önüne geçilmesi planlanıyor. Buna göre yüksek risk taşıdığı düşünülen yabancı kripto para borsaları ABD vergi mükelleflerinin 10 bin doları aşan işlemlerini açan borsa dışı kripto para çekim işlemlerini bildirme zorunluluğu getirecek.

Kripto borsaları ise Rusya için yaptırım yapmaya pek sıcak bakmıyor. Coinbase ve Kraken borsaları bu anlamda yasal bir engel olmadan Rusya’dan çekilmeye pek istekli değiller. Binance ise mevcut kimlik doğrulama yöntemlerinin yeterli olduğu görüşünde.

Joe Biden yönetimi ise bu teklife rağmen, Rusya’nın kripto para birimlerini kullanarak yaptırımları delebileceğini düşünmüyor. Bu anlamda ABD yönetimi kripto para piyasasının bu kadar büyük para aktarımlarını taşıyamayacağı düşüncesinde.

Şu an için ABD Senatosu’nda konuşulmaya başlayan tasarının yakın zamanda ise yasalaşması beklenmiyor. Dijital Varlık Yaptırımlarına Uyum Yasası, Demokrat Senatör Elizabeth Warren ve on Demokrat Senatör’ün desteğine sahip.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Girişimci Metin Akay İnanılmaz Değişimler programı ile gündemde
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor
Boris Volfman: Türk tarımı ihracatta rekora koşuyor