Aktif büyüklüğünü 279,7 milyar TL’ye yükselten Halkbank, Türkiye’nin 5. büyük bankası oldu

Halkbank 2016 yılının sonuna göre gayri nakdi kredilerini de içeren toplam kredilerini yüzde 20,4 artırarak 248,2 milyar TL’ye taşıdı. Bankanın KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu nakdi ticari kredileri, aynı dönemde yüzde 21,4 artış göstererek 153,5 milyar TL’ye yükseldi. 2016 yılsonuna kıyasla yüzde 23,8 oranında artırdığı toplam mevduatını 186 milyar TL’ye çıkaran Banka, bilanço büyüklüğünü yüzde 20,9 oranında artırarak 279,7 milyar TL’ye taşıdı. Üreten, ihracat yapan ve istihdam sağlayan firmalara kullandırdığı kredilerle Türkiye ekonomisinin destekçisi olan Halkbank, KOBİ kredileri alanındaki pazar payını da yüzde 14,4’e taşıdı. Banka nakdi kredilerde sektörün 4. büyük bankası konumuna geldi.

Aktif büyüklüğünü 279,7 milyar TL’ye yükselten Halkbank, Türkiye’nin 5. büyük bankası oldu
Aktif büyüklüğünü 279,7 milyar TL’ye yükselten Halkbank, Türkiye’nin 5. büyük bankası oldu
Bu içerik 1047 kez okundu.

Yılın ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde büyüyen Türkiye ekonomisinde istikrar ve güven ortamı üçüncü çeyrekte de sürerken, Bankacılık sektörü finansal kaynaklarını kredilendirme faaliyetlerinde kullanmaya devam etti. Sektörün sunduğu kredilerdeki artış ve hayata geçen mali önlemlerle ekonomik büyümenin hızlandığı bu dönemde kaynak artırımına odaklanan Halkbank, KOBİ Bankacılığı alanındaki liderliğini bir adım daha ileri taşıdı. Bilanço büyüklüğünü 2016 yılsonuna göre yüzde 20,9 artışla 279,7 milyar TL’ye taşıyan Halkbank, aktif büyüklükte Türkiye’nin beşinci büyük bankası oldu. Bankanın özkaynakları aynı dönemde yüzde 13,9 oranında artarken 9 aylık net kârı ise 3 milyar TL oldu. Kredilerde büyümeye devam ederken kredi kalitesinden ödün vermeyen Halkbank’ın takibe dönüşüm oranı sektörün altında yüzde 2,99 olarak gerçekleşti.

 

Tüm finansal göstergelerin, Türkiye ekonomisinin yılsonu hedeflerine emin adımlarla yürüdüğüne işaret ettiğini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

Ekonomideki olumlu tabloda, KOBİ’lerin finansmana erişiminde teminat kolaylığı sağlayan Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu Kefaleti uygulaması önemli bir rol oynadı. Halkbank olarak bizim de önceliğimiz finansal kaynaklarımızı genişletmek ve müşterilerimize ihtiyaç duydukları desteği sunmak oldu. Reel sektörün önde gelen destekçilerinden biri olarak, bu yıl başta KOBİ’ler olmak üzere ticari kredilerde sağladığımız artış, bizim açımızdan gurur verici. Biz her şeyden önce bir KOBİ bankasıyız. Bu alandaki liderliğimizi Hazine Destekli KGF Kefaleti kullanımlarında gösterdiğimiz performansla da devam ettirdik. Eylül 2017 itibarıyla KGF kefaletli kredi kullandırımında, 20 milyar TL’yi aşarak tüm bankalar arasında ilk sırada yer aldık. En fazla nakdi kredi kullandıran ilk dört banka arasında yer aldığımız bu dönemde bilançomuzda önemli bir artış gösterdik, aktif büyüklük sıralamasında Türkiye’nin beşinci büyük bankası olduk.”

 

 

 

Halkbank'ın kuruluş amacına uygun olarak esnaf ve sanatkârlara yönelik yenilikçi ürünler sunmaya devam ettiğini belirten Arslan şunları ifade etti:

Esnaf ve sanatkârlara yönelik sıfır faizden başlayan çok avantajlı krediler sunuyoruz. Yeni yapmış olduğumuz düzenleme ile Bankamız tarafından esnaf ve sanatkârlara sunulan işletme kredisi üst limiti 200 bin TL'ye yükseltilmiştir. Esnafımızın kendi işyerlerini satın alabilmeleri amacıyla Hazine Faiz Destekli İşyeri Edindirme Kredimiz ve faaliyet konuları ile ilgili olarak ihtiyaç duydukları sıfır kilometre araçları satın alabilmeleri için de Hazine Faiz Destekli Taşıt Edindirme Kredimiz hayata geçmiştir. Bankamız, ekonomiye destek olma misyonuyla son 15 yılda, 1,6 milyonu aşan esnaf ve sanatkâra 71,3 milyar TL Hazine Faiz Destekli Kredi kullandırmıştır.

 

Halkbank finansal kaynaklarını çeşitlendiriyor

Finansal istikrarı ve uluslararası alandaki güvenilir marka algısıyla yeni iş birlikleri geliştiren Halkbank, 10 yıl vadeli 1 milyar TL’lik katkı sermaye niteliğinde tahvil ihracı gerçekleştirdi. 5. yılın sonunda erken itfa opsiyonuna sahip olan tahvil ile Banka, sermaye yeterlik rasyosunu 50 baz puanın üzerinde artırarak yeni kredi verebilmek için de kaynak sağlamış oldu. Reel sektöre verdikleri kesintisiz desteği sürdüreceklerini belirten Arslanşunları söyledi:

"Tahvil ihracıyla hem bilançomuzdaki kaynak çeşitliliği artırdık, hem de vade uyuşmazlığını azaltmış olduk. Yatırımcılarımızın kısa vadeli mevduat yatırım alışkanlıklarını, daha iyi getiriyle uzun vadeye yönlendirmeleri konusunda alternatif ürünler geliştirmek istiyoruz. Bu amaçla ileride Halka Arz şeklinde bir sermaye benzeri tahvil ihracı yaparak, bir ilke daha imza atmayı planlıyoruz.”

 

 

Halkbank ismi her alanda zirvede

79 yıllık geçmişi ve güçlü finansal altyapısı ile uluslararası marka değerini artıran Halkbank, Londra Borsası ve Financial Times’in bağımsız organizasyonu olan FTSE’nin Aralık 2016’da kurduğu Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’nde yer almayı başaran şirketlerden biri oldu. Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim konularında gösterdikleri performansın Halkbank’ı bu endekse taşıdığını belirten Arslan, “Kurumsal itibar, sürdürülebilir finansman, çevresel, sosyal performans, etik ilkeler ve çalışanlarına değer veren marka olma özelliklerimizle bu endekste yer aldığımız için gururluyuz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aylık suyu kaldı
3 aylık suyu kaldı
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!
Türk iş adamı Murat Türel’den dev yatırım!